Předseda ČSSD Jiří Paroubek žádá premiéra Jana Fischera a odpovědné ministry jeho vlády, aby kvůli informacím médií o okolnostech nákupu obrněných transportérů Pandur urychleně sestavili vyšetřovací tým.

Podle šéfa sociálních demokratů by měl v začít pracovat "v řádu hodin", důkazy získat "v řádech dnů" a předběžnou zprávu o šetření by měl zveřejnit ještě do květnových parlamentních voleb. 

Armádní zakázce na transportéry za více než 14 miliard korun předcházela smlouva o lobbingu u českých politiků, například u tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse (ČSSD), napsal ve středu deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Schůzky s politiky měl rakouské firmě Steyr, která je dodavatelem pandurů, sjednat český podnikatel za provizi přesahující miliardu korun. MfD upozornila, že smlouva samotná korupci nedokazuje, naznačuje však velkou snahu ovlivnit rozhodování politiků.

"Občané této země mají právo vědět, zda ke korupci došlo, a v případě že ano, kdo se na ní podílel. Chceme, aby lidé mohli tato zjištění vzít v potaz při svém rozhodování u voleb," řekl ve středu novinářům Paroubek. Vyšetřování podobných případů se podle něj nesmí táhnout léta, musí být rychlé a účinné a veřejnost musí znát výsledky. "Nesmí zde zůstat jakákoli pachuť, která tolik otravuje důvěru lidí v politiku a špiní dobré jméno ČR," podotkl předseda sociální demokracie.

Paroubek zdůraznil, že v případě prokázaných obvinění je naprosto nezbytné, aby dotyční lidé stanuli před soudem a odešli z politického a veřejného života. "Jsem přesvědčen, že žádný člen současného vedení ČSSD není v této kauze jakkoli zapojen. Jednoznačně však říkám, že pokud se u kohokoli prokáže vina, musí být potrestán," poznamenal Paroubek.

O nákupu nových obrněných transportérů se hovořilo od roku 2003. Tehdejší vláda v roce 2003 souhlasila s nákupem původně 240 transportérů, pak se jejich počet snížil na 199. Společnost Steyr v tendru zvítězila v roce 2006 (za vlády Jiřího Paroubka), dohodnutá cena tehdy přesahovala 23,5 miliardy korun. V prosinci 2007 se ale vláda rozhodla smlouvu vypovědět poté, co transportéry nevyhověly při armádních testech a Steyr nedokázal dodržet smluvní podmínky.

Po dalším vyjednávání vláda pořízení 107 transportérů Pandur II schválila. V červnu 2008 armáda převzala pandury k testům, v září oznámilo ministerstvo obrany, že transportéry novými zkouškami prošly. První pandury vojáci převzali loni koncem září, poslední mají být dodány v roce 2013.

Nákupy transportérů pandur jsou jen jednou z řady nákladných veřejných zakázek, které ministerstvo vypsalo v posledních letech na modernizaci armády. Vojáci dostanou například 90 obrněných vozidel Iveco nebo nové samopaly za miliardu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist