Středočeský kraj čelí kritice, že sebral svým organizacím zůstatky na účtech, a dostane je tak letos do ekonomických potíží. Hejtman David Rath (ČSSD) to ale popírá. Cílem je podle něj nastavit spravedlivější systém rozdělování prostředků. Peníze, které kraj vzal některým příspěvkovým organizacím z investičních fondů, mají být znovu rozděleny. Dostat by je měly zejména instituce, které jsou dlouhodobě zanedbávané.

Středočeská organizace TOP 09 tvrdí, že ČSSD spolu s KSČM prosadily rozpočtová pravidla, na jejichž základě se školy, domovy důchodců či ústavy sociální péče letos dostanou do ekonomických problémů.

"Rozhodnutí odebrat příspěvkovým organizacím kraje zůstatky na investičních fondech, krátit jejich provozní prostředky a neposkytnout finanční prostředky na pokrytí odpisů je snahou hejtmana Davida Ratha získat peníze na to, aby před voliči předstíral snahu o splnění svých absurdních volebních slibů," stojí v prohlášení krajského předsednictva TOP 09, jež ČTK poskytla šéfka středočeské organizace Helena Langšádlová. Všechny příspěvkové organizace podle ní budou v letošním roce hospodařit se ztrátou a finanční zdroje určené na rozvoj, investice, údržbu a větší opravy budou "projedeny".

Rath to ale odmítl s tím, že dosavadní systém nebyl nespravedlivý. Podotkl, že když kraj v minulosti investoval do oprav v nějaké škole, vylepšil tím její základní jmění. V dalších letech měla tato organizace navýšené účetní odpisy, které byly pokryty z rozpočtu kraje dotacemi. Modernizované instituce tak mohly střádat, zatímco chátrajícím školám prostředky scházely.
"Můžeme debatovat o tom, proč tam nebylo investováno. Třeba neměli dobré kontakty na krajském úřadě, nebyl odtud žádný radní nebo poslanec, nechodilo tam žádné děcko někoho, kdo má nějaký vliv na sestavování rozpočtů. Příslušný ředitel nebyl tak zručný v získávání dotací. Těch principů je celá řada, bohužel málokterý je objektivní," dodal hejtman.

"Jánošíkovský princip"

Kraj podle něj proto investiční fondy zcentralizoval a nyní se bude snažit rozhodovat ve prospěch organizací, které investice potřebují. "Je to takový jánošíkovský princip, kdy těm, které na tom byly neoprávněně dobře, jsme peníze odebrali a teď chceme hledat ty, které na tom jsou dlouhodobě špatně," dodal. TOP 09 tak podle hejtmana kritizuje kraj za něco, co je naprosto správné.

Krajský radní pro školství Milan Němec (ČSSD) zdůraznil, že nejde o krácení prostředků, ale o jejich převedení jinam. "Teď se bude jednat o tom, kde bychom měli mít jakou prioritu," dodal. Pokud instituce, jimž kraj prostředky sebral, budou řešit nějakou havárii, hejtmanství jim podle Němce náklady uhradí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist