"Získají se tak poznatky o neefektivnostech v rámci celého systému terciárního vzdělávání i jednotlivých institucí. Jednotlivé školy navíc významně ušetří například za audit, který by si jinak musely samy platit," uvedl Gabriel.
Školy a vědecké ústavy pak dostanou hodnotící zprávu, kde se dozví své silné a slabé stránky v oblasti hospodaření nebo to, jak víc motivovat své zaměstnance k čerpání z nejrůznějších finančních zdrojů.
Výsledky šetření budou navíc zpracovány do metodiky, aby se dalo podobné hodnocení použít i na další instituce. Naučit školy šetrnějšímu nakládání s penězi a majetkem je součástí chystané reformy univerzit.
Celkem budou do projektu zapojeny dvě vyšší odborné školy, sedm veřejných vysokých škol, tři soukromé a také čtyři vědeckovýzkumná centra.
Audity trvající tři až pět měsíců se budou konat od letošního května do listopadu příštího roku. MŠMT v současnosti poslalo na všechny instituce dotazník, na jehož základě pak vybere účastníky projektu.
Kromě těchto peněz získalo ministerstvo na přípravu reformy vysokých škol ještě dalších asi 90 milionů korun z evropských fondů. Tyto peníze úřad investuje hlavně do různých průzkumů, za což sklidil množství kritiky. Z loňského průzkumu mezi akademiky například vyplynulo, že většina z nich si myslí, že vysoké školy neumějí dobře hospodařit s penězi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist