Pražský dopravní podnik nesplnil příkaz magistrátu, aby do konce roku zmizely z prostor metra herny. Česká televize (ČT) uvedla, že z 20 smluv se mu podařilo vypovědět jen jedinou a navíc podepisoval nové nájemní smlouvy i v době, kdy měl řešit jejich ukončení.

Pražský magistrát požadoval, aby městský dopravce ukončil s nájemci smlouvy do konce loňského roku. ČT má ale k dispozici dokumenty, podle nichž loni a předloni, kdy už neměl nové smlouvy uzavírat, pustil do metra další provozovatele hazardu. Smlouvy jsou podle televize podepsány na delší dobu, některé dokonce až do roku 2023.

"Já se obávám, že v tomto opravdu nastala chyba z naší strany. Z důvodu velkých změn v organizaci byla do určité míry přerušena kontinuita znalosti této problematiky," řekl ČT mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka bude "muset být vyvozena určitá odpovědnost k těm konkrétním pracovníkům". Generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák musí pak vysvětlit, proč podepsal smlouvy, když vědět, že město chce omezit hazard na svém území, řekl ČT Blažek.
Situací heren v prostorách metra se bude příští čtvrtek zabývat dozorčí rada dopravního podniku a jeho generální ředitel má vysvětlovat, kdy automaty z metra definitivně zmizí.

Zastupitelé hlavního města loni v polovině prosince schválili již třetí změnu vyhlášky, která problematiku výherních hracích přístrojů na území metropole řeší. Automaty jsou podle ní nově zakázány na 44 místech. Mezi nimi jsou i provozovny v metru. Uvedená novela snižuje počet míst, kde lze na automatech hrát, na 1264.

Vyhláška platí od ledna 2008. Stanovuje místa s automaty i otevírací dobu heren. Přístroje nesmějí například být v objektech vlastněných městem, blízko škol, sídel radnic a magistrátu nebo v historicky hodnotných lokalitách s turistickým ruchem.
Související