Prezidentská volba, která proběhla přesně před dvěma lety, patří k nejdramatičtějším politickým událostem od roku 1989. Nakonec v ní ve veřejném hlasování těsně porazil kandidát ODS Václav Klaus Jana Švejnara.

V rozhovoru pro HN David Rath, který byl tehdy místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD, prozrazuje, že už před první prezidentskou volbou věděl o pěti až osmi poslancích sociální demokracie, kteří chtěli v případné tajné volby hlasovat pro Klause.

HN: Kolik lidí z ČSSD chtělo v případě tajné volby volit Klause?
Věděli jsme o pěti až osmi poslancích ČSSD, kteří byli ochotni v tajné volbě volit Václava Klause. Jména vám ale neřeknu. Byli to lidé, o kterých se vědělo, že to jsou lidé, kteří byli ve styku s Miroslavem Šloufem, který se hodně angažoval ve prospěch Václava Klause a jeho znovuzvolení. Naopak o žádném poslanci ODS, který by chtěl podpořit Jana Švejnara, jsem nevěděl. To všechno byly nakonec důvody, proč jsme prosadili veřejnou volbu.

HN: Přemýšleli jste, jak kontrolovat poslance, jestli volí Švejnara?
Já jsem od začátku prosazoval veřejnou volbu, protože všechny ty debaty o nějaké kontrole my přišly nedůstojné a hloupé. Představa, že při tajné volbě někdo bude chodit po dvojicích a budou si to vzájemně ukazovat nebo fotit na mobil a někam posílat, mi přišla hloupá.

HN: A jakou strategii jste měli při kontrole poslanců při tajné volbě?
Myslím, že vážně o tom nikdo neuvažoval, byť takové úvahy v průběhu volby od různých lidí padly, ale všichni nakonec uznali, že je to nedůstojné, popírá to princip tajné volby a za třetí je to nedokonalé. Protože když je volba tajná, nikdy nenajdete dokonalý systém kontroly.

HN: Jak to že se u vás nakonec našli lidé, kteří chtěli volit Klause?
My jsme neměli nikoho jako Miroslava Šloufa nebo Marka Dalíka, kteří by aktivně sháněli hlasy pro protikandidáta takovým způsobem, jako oni. Václav Klaus byl až fanaticky podporován ODS, zatímco Jan Švejnar byl námi podporován řekněme v takové rozumné víře. Podporovali jsme ho, volili jsme ho, ale určitě nám pro něho neplálo srdce, jako plálo srdce poslanců ODS pro Klause. Oni to brali jako zásadní prestižní záležitost.

ctete-v-patek-530.gif

HN: Tím pádem jste ale nemohli prezidentskou volbu vyhrát...
Víte co, mohli. Hrálo se tam přece i o hlasy nezávislých. Když si kromě nás a komunistů spočítáte všechny nezávislé senátory, lidovce, zelené...

HN: A přesvědčoval někdo tyhle lidi?
Myslím si, že tam probíhaly nějaké oficiální schůzky. Třeba s klubem nezávislých senátorů vyjednávali třeba i zelení. Takže to nebyla jen věc sociální demokracie.

HN: Jenže ti nezávislí a zároveň nerozhodnutí nám nyní tvrdili, že s nimi nikdo z ČSSD o podpoře Jana Švejnara nejednal...
Nebyl jsem odpovědný za vyjednávání ve prospěch Švejnara. Pravda je, že on byl hlavně kandidát zelených a my jsme ho prostě akceptovali jako vhodného protikandidáta Klausovi. Takže v dané chvíli se předpokládalo, že o jeho podpoře bude vyjednávat Martin Bursík (pozn. tehdejší šéf zelených), protože ten kandidát byl primárně jeho.

HN: Takže jestli tomu dobře rozumím, vy jste si chtěli primárně udržet vaše poslance, aby hlasovali tak, jak rozhodly vaše stranické orgány...

Ne, to bylo rozhodnutí klubu. Když se probíralo, kdo by mohl být prezidentským kandidátem, tak nikdo z našich poslanců veřejně nezpochybnil, že bychom měli být proti Václavu Klausovi...

HN: A kdy to poprvé zpochybnil Evžen Snítilý, který nakonec Klause volil?
Nikdy.

HN: Ale Snítilý přece předem řekl, že nechce Švejnara...
Nic takového nám neřekl. Ani oficiálně, ani neoficiálně. Když jsem zjistil, že má jiný názor, byl okamžik, když doslova zpocený jako myš zvedal na Hradě ruku jinak než zbytek poslaneckého klubu.

HN: Místopředseda ČSSD Milan Urban nám ale nyní řekl, že Snítilý několik týdnů před volbou říkal na klubu, že nechce volit Švejnara...

Milan Urban si to nepamatuje. Jsem si jist, že na klubu nikdy Snítilý neřekl, že by chtěl Klause, ani že by měl problém se Švejnarem. Pokud si to dobře pamatuji, tak to do poslední chvíle nevěděl ani předseda, ani tehdejší předseda klubu Michal Hašek.

HN: Počkejte, ale vždyť se vám před druhou prezidentskou volbou Snítilý ztratil. Tehdy už jste přece museli tušit, že z toho pro vás může být velký problém...
Ale on neřekl dopředu, že chce volit Klause. My jsme tušili, že s některými poslanci může být problém, ale že to bude zrovna Evžen Snítilý, to bylo překvapení. Nevím, jestli to někdo tušil jeden nebo dva dny dopředu, to možná ano, ale určitě to nebyl delší časový úsek. A určitě to bylo pro drtivou většinu členů klubu překvapení.

HN: Vy jste těsně před druhou prezidentskou volbou nařkl Snítilého z toho, že se nechal zkorumpovat ODS. Máte na to po dvou letech nějaké důkazy?
Důkazy, které by obstály u soudu, nemám, ale vy musíte analyzovat chování toho člověka a celé to prostředí. Evžen Snítilý nikdy nehovořil ať oficiálně nebo neoficiálně o tom, že by Václav Klaus byl jeho favoritem na místo prezidenta. Na rozdíl od některých jiných našich poslanců, kteří se netajili tím, že Klaus je jim něčím sympatický.

HN: Takže Snítilý nepatřil mezi těch pět až osm vašich poslanců, u kterých jste měli podezření, že můžou volit Klause?
Překvapivě nepatřil. Jsem přesvědčen, že rozhodnutí volit Klause nebylo svobodným rozhodnutím Evžena Snítilého a myslím si, že byl buď pod nějakým tlakem, nebo že byl nějak ekonomicky motivován. Ale to dnes vidím jako méně pravděpodobné. Seděl jsem při hlasování dva metry od něj, a když si analyzuji jeho chování, tak působilo podivně.