Sněmovna podle očekávání podpořila vládní protikorupční balíček, který upravuje například korunního svědka a protikorupčního agenta. Poslanci ale budou chtít návrh ve druhém čtení měnit. Sněmovna odmítla návrh, aby výbory měly na projednání balíčku jen měsíc místo obvyklých dvou.

Hlasováním o balíčku skončila mimořádná schůze sněmovny svolaná z iniciativy ODS. Bude následovat další, na které by poslanci měli debatovat například o údajné korupci při pořizování stíhaček gripen.

O protikorupčním balíčku začali poslanci jednat už v úterý. Debata trvala celkem zhruba devět hodin, z toho 2,5 hodiny dnes. Některé úpravy se nelíbí hlavně ODS, mohou být prý dokonce protiústavní. Jiní poslanci předloze vyčítali, že je málo ambiciózní a řadu kroků proti korupci neobsahuje.

Pecina je "spokojen" 

Ministr vnitra Martin Pecina uvedl, že předlohu pokládá za maximum možného, na čem se mohou poslanci domluvit. Avizoval druhý balíček, který bude připraven už pro vládu, jež vzejde z květnových voleb. Pecina zdůraznil, že ODS kritizovaná úprava korunního svědka i protikorupčního agenta upřesňuje současnou úpravu.

"Jsme v situaci, zda postihneme devět lidí a jednoho ne, nebo nikoho," řekl. Korunní svědek by podle něho vnesl strach do zločineckých struktur. V případě protikorupčního agenta se jeho činnost rozšiřuje i na skutky, u nichž je sazba nižší než osm let, ale souvisí s korupcí, podotkl Pecina. Podobné je to i s rozšířením možnosti odposlechů.

Poslanci TOP 09 budou chtít balíček doplnit o ustanovení, která zprůhlední veřejné zakázky, řekl dnes zástupce strany Pavel Severa. K veřejným zakázkám budou mířit i úpravy Strany zelených. O zakázkách hovoří o nich i zástupci ODS, kteří zmiňují rovněž centrální nákupy pomocí elektronických aukcí. ČSSD ústy poslance Jeronýma Tejce připouští změny v úpravě korunního svědka tak, aby zmizely pochyby o zneužívání a neústavnosti.

Pecina po hlasování novinářům řekl, že očekává kolem dvou desítky pozměňovacích návrhů. "Ty instituty jsou tak jednoduché, že tam není moc čeho se chytat," dodal.