Blogy
Marek Pokorný
Otevři hubu a plať!

Česká stomatologická komora chce, aby zubaři mohli brát peníze i za běžné amalgamové plomby. Neplatili by senioři nad 65 let a děti do 18 let. Zubaři mají nyní od pojišťovny za plombu 220 korun, chtějí 400 korun.

Komora chce po volbách navrhnout politikům, aby změnili zákon tak, že by dospělí za plomby platili. Ročně se v Česku dělá 5,5 milionu plomb, pojišťovny za ně dají 1,2 miliardy.

Pokud si je dospělí budou hradit sami, klesnou náklady pojišťoven na plomby zhruba na polovinu. O tyto peníze pak budou moci navýšit platby za další zubní péči, takže to zubařům pokryje náklady, aniž to systém bude stát další peníze navíc.

Zubaři nesmějí za běžnou plombu vybírat

Podle komory již nyní někteří zubaři plomby svým pacientům účtují. Pokud ale mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí za běžnou plombu vybírat, řekl v pondělí novinářům prezident komory Pavel Chrz. Vyzval pacienty, aby si stěžovali komoře, pokud by za péči hrazenou z pojištění museli v ordinaci zaplatit.

"Když se dozvíme, že nějaká ordinace tak postupuje, zahájíme proti ní disciplinární řízení," ujistil. Stížností ale chodí velmi málo, ročně řeší komora podle Chrze jen dvě až tři. Pacienti se totiž většinou bojí ozvat, protože o zubaře je nouze. Buď se s ním na nějakém řešení dohodnou, nebo mají za to, že částka je tak malá, že nestojí za stížnost.

"Zubaři, kteří mají smlouvu s pojišťovnou, nesmějí vybírat za to, co pojišťovna plně hradí. U protetiky je to odlišné, část vždy hradí pacient. U nesmluvních zařízení je to jiné, pacient se dobrovolně rozhodl pro toto zařízení a tam platí hotově všechno," vysvětlil Chrz.

Připustil, že situace v jednotlivých ordinacích je pro pacienty nepřehledná. Měli by se proto předem ptát, jaké jsou varianty ošetření a kolik to bude stát. Někteří zubaři ale vybírají rozdíl mezi tím, kolik je péče stojí a kolik dostanou od pojišťovny, další si účtují rovnou celou částku. Špatně tedy je například i to, když zubař naúčtuje pacientovi trhání zubu či chce zaplatit znecitlivující injekci.

Nepřehlednost praxe pro pacienty ukázal nedávný průzkum Transparency International. Řada dotázaných nerozlišovala mezi legálními platbami, doplatky na péči hrazenou z pojištění a úplatky. V zubní péči přitom jsou legální platby pacienta na řadu výkonů a v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou na všechny, zdůraznil Chrz.

Ceny v ordinacích bez smlouvy s pojišťovnou pak vycházejí z kalkulací daného zařízení. "Neznamená to, že se zubař koukne z okna, řekne, zaplatíte 1000 korun, pak se špatně vyspí a jiný pacient platí za stejnou práci 1500 korun," poznamenal Chrz.

ČSSD přímou úhradu plomb nepodpoří

Návrh zubařů rozhořčil předsedu ČSSD Jiřího Paroubka, který oznámil, že k přímé úhradě všech plomb se jeho strana postaví po volbách s vysokou pravděpodobností odmítavě. "Pánové ve stomatologické komoře by se měli zamyslet sami nad sebou," prohlásil.

Poslanec ODS Boris Šťastný ČTK řekl, že spoluúčast pacientů je možné rozšířit, bude-li zavedeno doplňkové připojištění. "Je nutné v zákoně definovat standard a nadstandard, vyhláškou určit maximální cenu takových výkonů a současně zreformovat systém zdravotního pojištění tak, aby se každý pacient mohl u své zdravotní pojišťovny legálně připojistit," uvedl. K této změně je podle něj nutná dohoda všech politických stran, nejen těch, které utvoří koalici, protože přesahuje jedno volební období.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist