Příčinu sobotního požáru na interním oddělení českobudějovické nemocnice, při kterém zemřela osmdesátiletá pacientka upoutaná na lůžku, pomohou určit odborné expertizy. Podle neoficiálních informací mohla požár způsobit vadná zářivka.

"Vyšetřovatelé na místě zajistili množství stop. Škoda se odhaduje na 350 tisíc korun," řekla mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá.

Policie ještě ráno žádnou vyšetřovací verzi zveřejnit nechtěla, později ale informace upřesnila. "S ohledem na dosud provedená šetření, zjištění vyšetřovatelů HZS, zajištěné stopy a zkoumání se policejní vyšetřovatelé přiklánějí k příčině nejpravděpodobnější, a to k možné technické závadě," uvedla Tupá.

Případ policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Evakuace 30 pacientů

"Dnes ráno se uskutečnila soudní pitva, její výsledky budeme znát v následujících dnech," uvedla Tupá. Dosud tak není jasné, zda žena uhořela, nebo zemřela už před požárem.

Zhruba tři desítky pacientů, které musely opustit své pokoje na interně, zatím zůstávají na jiných odděleních. "Interní oddělení se vrátí do běžného provozu během deseti, nejpozději 14 dnů," řekl mluvčí nemocnice Jan Dušek.

Požár vypukl v sobotu po 19:30 v pokoji ve třetím patře interny, personál našel lůžko pacientky v plamenech, už se jí nedalo pomoci. Žena nebyla napojena na žádných přístrojích.

Na oheň personál upozornilo požární čidlo a sestry okamžitě evakuovaly další ženu z hořícího pokoje. Požár se podařilo během chvíle zlikvidovat. Svá lůžka opustilo na 30 pacientů ze zasaženého třetího patra a devět pacientů ze čtvrtého podlaží. Ti se ale ještě během večera vrátili zpět.
Související