Generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman ve čtvrtek odvolal z funkce Karla Vaniče, vedoucího oddělení netechnických ztrát (NTZ). To čelí kritice za nepřiměřené metody při zásazích proti černým odběratelům elektřiny. ČEZ o tom informoval ve svém prohlášení. 

Roman se pro tento krok rozhodl poté, co se dozvěděl, že Vanič při jednom z pracovních výjezdů v roce 2006 nesl svou soukromou zbraň.

"Přestože se jedná o legálně drženou zbraň, nebyla použita a ani s ní nemířil na žádnou osobu, pokládá Martin Roman za nezbytné tuto událost důkladně prošetřit," stojí ve vyjádření společnosti.

Roman zároveň uvedl, že požádal o prošetření případu Policii ČR a že Vanič bude "do prošetření napadaných skutečností" převeden na kancelářskou práci, nebude tedy řídit oddělení ani vyjíždět do terénu.

Oddělení NTZ se stalo terčem kritiky poté, co se na veřejnost dostaly záběry z "výcviku přežití" jeho členů i z jednoho ze zásahů kontrolorů. Společnost se hájila tím, že černí odběratelé jsou často sami ozbrojení, kromě toho prý už od kritizovaných metod ustoupila.

"Vloni došlo k několika zásadním změnám. Tou asi nejdůležitější je, že ke všem případům, kde dochází k přerušení dodávek energie kvůli černému odběru, je zvána policie," řekl Roman v rozhovoru pro HN.

Šéf ČEZu také ve čtvrtek informoval, že zřídil speciální tým, který bude dohlížet na problematiku řešenou sporným oddělením.

"Jeho úkolem je znovu prověřit veškeré postupy řešení netechnických ztrát a ověřit zda opatření přijatá na konci roku 2008 zajišťují plnou transparentnost, objektivitu a korektnost řešení netechnických ztrát," uvedl ČEZ.

Chování kontrolorů NTZ nicméně vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a některé ze zaměstnanců už obvinil.

Na akcionáře ČEZu ve čtvrtek apeloval také premiér Jan Fischer, vyzval je, aby důkladně dohlédli na zákonnost procesů ve firmě.

"Žádná instituce, ať už soukromá či polostátní, nemůže vytvářet jednotky nebo skupiny, jejichž smyslem by bylo suplování činnosti ve výhradní kompetenci státu respektive orgánů činných v trestním řízení," zdůraznil předseda vlády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist