Česká policie se pokouší vnést světlo do případu falšování téměř neznámého obrazu „Zimní noc“ od francouzského malíře Marca Chagalla.
Dílo bylo na území Česka přes šedesát let, ale vědělo o něm jen pár jedinců.
Nyní o obrazu rozhoduje pařížský soud. Francouzští odborníci totiž prohlašují, že jde o padělek, a podle místních zákonů jej musí zničit. Argumentují tím, že shodný obraz se již dříve vydražil v Londýně za zhruba 400 tisíc liber.
„Chceme dosáhnout toho, aby se oba obrazy dostaly k sobě a daly se porovnat. Jen tak se dá určit, který z nich je pravý,“ říká detektiv Petr Král z policejního prezidia.
Chagallovy obrazy nejsou v Česku zrovna běžnou záležitostí. S jistotou se ví pouze o jednom, který je v Národní galerii. HN nyní přinášejí příběh dalšího.
Rodinný klenot z Paříže
Obraz „Zimní noc“ namaloval Chagall na sklonku dvacátých let. Nedlouho poté jej v Paříží koupil český malíř Vladimír Sychra. „V rodině se traduje, že jej koupil přímo od autora. Byl Chagallovým obdivovatelem a chtěl mít doma nějaké jeho dílo,“ říká Sychrův příbuzný František Nábělek.
Sychra pak měl obraz několik desetiletí u sebe. Věděli o něm pouze jeho známý a pár odborníků. Po Sychrově smrti v šedesátých letech obraz přešel na manželku. Ta jej nadále uchovávala jako „rodinný klenot“.
Česko chce zpátky Raffaelův obraz za miliardu korun - čtěte ZDE
Vít Vlnas: "V Česku je nejvýš 15 obrazů z Raffaelovy školy" - čtěte ZDE
Dokumentace pro padělek
Zápletka se začala rodit dva roky před revolucí. „Vdovu po Sychrovi tehdy navštěvovali dva pánové – kunsthistorik Jan Dvořák a emigrant Milan Heidenreich. Přemlouvali ji, ať jím obraz prodá,“ říká obchodník s obrazy a bývalý detektiv Emil Čeleda.
Sychrová podle něj nechtěla o prodeji ani slyšet - dovolila však, aby si Dvořák obraz nafotil. „Je pravda, že jsem obraz fotografoval. Je to vzácný obraz a chtěl jsem, aby byl zdokumentován. Negativ mi ale vzal Heidenreich. Co s nim pak udělal, nevím,“ tvrdí dnes Dvořák. Na základě těchto fotografii pak nejspíš vznikl padělek.
Motocyklista a sběratel umění Milan Heidenreich
Klíčovou postavou v příběhu „českého“ Chagalla je Milan Heidenreich. Tento bývalý motocyklový závodník emigroval v polovině šedesátých let do Švédska. Později se stal součástí tamních emigrantských skupin a začala se o něj zajímat StB. S ní pak Heidenreich v osmdesátých letech spolupracoval. Heidenreich byl podle zjištění StB v kontaktu například se světoznámou švédskou skupinou Abba, spisovatelem Pavlem Tigridem, nebo československými hokejovými reprezentanty.
Před revolucí měl na starost dovoz piva Budvar do Skandinávie. Později se vrátil do Česka a vrhl se na umění – shromáždil úctyhodnou sbírku šedesáti děl, zejména české moderny. V roce 1991 zahynul za nepříliš jasných okolností při dopravní nehodě.
Podívejte se na informace, které o Heidenreichovi v roce 1979 vypovídal spolupracovník StB „Paganini“. Jeho totožnost není známa.
Klikněte si, abyste si mohli přečíst část spisu.
ZDROJ: Archiv bezpečnostních složek
strana 1
strana 2
strana 3 ...Heidenreich si dopisuje Ivanem Hlinkou a dalsimi hokejisty
strana 4
strana 5 ...Heidenreich se zna s Tigridem a Abbou
strana 6
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist