Česká policie se pokouší vnést světlo do případu falšování téměř neznámého obrazu „Zimní noc“ od francouzského malíře Marca Chagalla.

Dílo bylo na území Česka přes šedesát let, ale vědělo o něm jen pár jedinců.

Nyní o obrazu rozhoduje pařížský soud. Francouzští odborníci totiž prohlašují, že jde o padělek, a podle místních zákonů jej musí zničit. Argumentují tím, že shodný obraz se již dříve vydražil v Londýně za zhruba 400 tisíc liber.

„Chceme dosáhnout toho, aby se oba obrazy dostaly k sobě a daly se porovnat. Jen tak se dá určit, který z nich je pravý,“ říká detektiv Petr Král z policejního prezidia.

Chagallovy obrazy nejsou v Česku zrovna běžnou záležitostí. S jistotou se ví pouze o jednom, který je v Národní galerii. HN nyní přinášejí příběh dalšího.

Rodinný klenot z Paříže

Obraz „Zimní noc“ namaloval Chagall na sklonku dvacátých let. Nedlouho poté jej v Paříží koupil český malíř Vladimír Sychra. „V rodině se traduje, že jej koupil přímo od autora. Byl Chagallovým obdivovatelem a chtěl mít doma nějaké jeho dílo,“ říká Sychrův příbuzný František Nábělek.

Sychra pak měl obraz několik desetiletí u sebe. Věděli o něm pouze jeho známý a pár odborníků. Po Sychrově smrti v šedesátých letech obraz přešel na manželku. Ta jej nadále uchovávala jako „rodinný klenot“.

Dokumentace pro padělek

Zápletka se začala rodit dva roky před revolucí. „Vdovu po Sychrovi tehdy navštěvovali dva pánové – kunsthistorik Jan Dvořák a emigrant Milan Heidenreich. Přemlouvali ji, ať jím obraz prodá,“ říká obchodník s obrazy a bývalý detektiv Emil Čeleda.

Sychrová podle něj nechtěla o prodeji ani slyšet - dovolila však, aby si Dvořák obraz nafotil. „Je pravda, že jsem obraz fotografoval. Je to vzácný obraz a chtěl jsem, aby byl zdokumentován. Negativ mi ale vzal Heidenreich. Co s nim pak udělal, nevím,“ tvrdí dnes Dvořák. Na základě těchto fotografii pak nejspíš vznikl padělek.


ctete-v-patek-530.gif

Motocyklista a sběratel umění Milan Heidenreich

Klíčovou postavou v příběhu „českého“ Chagalla je Milan Heidenreich. Tento bývalý motocyklový závodník emigroval v polovině šedesátých let do Švédska. Později se stal součástí tamních emigrantských skupin a začala se o něj zajímat StB. S ní pak Heidenreich v osmdesátých letech spolupracoval. Heidenreich byl podle zjištění StB v kontaktu například se světoznámou švédskou skupinou Abba, spisovatelem Pavlem Tigridem, nebo československými hokejovými reprezentanty.

Před revolucí měl na starost dovoz piva Budvar do Skandinávie. Později se vrátil do Česka a vrhl se na umění – shromáždil úctyhodnou sbírku šedesáti děl, zejména české moderny. V roce 1991 zahynul za nepříliš jasných okolností při dopravní nehodě.

Podívejte se na informace, které o Heidenreichovi v roce 1979 vypovídal spolupracovník StB „Paganini“. Jeho totožnost není známa.

Klikněte si, abyste si mohli přečíst část spisu.

ZDROJ: Archiv bezpečnostních složek

Milan Heidenreich


strana 1

Stb_Chagall_strana1strana 2

Stb_Chagall_strana1strana 3 ...Heidenreich si dopisuje Ivanem Hlinkou a dalsimi hokejisty

Stb_Chagall_strana3strana 4

Stb_Chagall_strana4

 
strana 5 ...Heidenreich se zna s Tigridem a Abbou

Stb_Chagall_strana6strana 6

Stb_Chagall_strana6

 

 

 

 

 

 

 Marc Chagall