Advokát Jan Rytíř už zastupuje 160 lidí, na něž ČEZ udeřil kvůli černým odběrům elektřiny. A tvrdí, že příběhy jeho klientů lze proti elektrárenské firmě nyní použít jako přesvědčivý důkazní materiál – zvláště pokud policie některé kontrolory za jejich tvrdost obvinila a chce je dostat k soudu.

HN: Martin Roman obhajuje pracovníky útvaru NTZ tím, že byli ze strany vašich současných klientů napadáni, tím tedy vysvětluje výcvik, který prodělali...
Proboha, když to řeknu lidově, jsou to přece elektrikáři. Kdyby je někdo skutečně ohrožoval, tak se mají stáhnout a přivolat policii. Žádný z mých klientů nikdy nikoho z nich nenapadl, to jsou absolutní nesmysly. Přece kdyby k tomu došlo, tak by měli podat trestní oznámení, ne?

HN: Vaši klienti údajně používali psi a brokovnice...
Tak v tom případě předpokládám, že to vyšetřuje policie a existují čísla jednací trestních spisů. Velmi o tom pochybuju.

HN: ČEZ popírá, že by kontroloři používali jakékoliv nátlakové metody. I když jsou obviněni, ČEZ za nimi stojí...
Tak jeho tvrzení stojí proti tvrzení několika stovek poškozených lidí. Nebyl jsem u toho, mohl jsem pouze hodnotit důkazy, které jsem viděl a jsou součástí policejního spisu. Máme k dispozici psychiatrické znalecké posudky, které dokazují, že u několika mých klientů došlo k velkým psychickým potížím v souvislosti se zásahem pracovníků ČEZ. Ty posudky nechala dělat policie. Mám klienty, chlapy, kteří mě tady brečeli. Kdyby byli dva tři, tak si řeknu, že se třeba domluvili. Ale 160 lidí?

HN: Loni prý ČEZ své praktiky hodně změnil. V jakém časovém rozpětí se ty vaše případy odehrály?
Od roku 2005 v podstatě až do současnosti. Teď se třeba zabývám případem ze sklonku roku 2009, kdy invalidovi odpojili výtah. Jiný člověk byl připoje na dýchací přístroj, bez kterého nemůže žít, a vypnuli mu proud. Mám i případy, kdy klienti následně prodělali mozkovou mrtvici. Přitom nikdo z těch lidí žádnou elektřinu neukradl, věřím jim.

HN: Martin Roman také prohlásil, že od loňského roku s sebou pokaždé berou policii, což vy popíráte...

Mezi mými klienty není jediný případ, kdy by NTZ přijeli společně s policií. Asi ve dvou nebo ve třech případech naopak moji klienti sami policii volali. V jednom případě dokonce pracovníci NTZ utekli a policie je musela pronásledovat.

ctete-v-ctvrtek-530.gif
Související