Energetický gigant ČEZ se před lety rozhodl, že si vycvičí jednotku kvůli černým odběratelům elektřiny. Její trénink ale spíš připomíná výcvik soukromé armády napsala Mladá fronta Dnes, která na případ upozornila. Na videu se rekruti cvičí ve střelbě, slaňování nebo nácviku vniknutí do budovy. Video oddělení Netechnických ztrát (NTZ) ČEZ už zabavila policie. "Tady je akorát mrtvej," hodnotí na jednom záběru instruktor střelbu na cíl. Mezi disciplíny patřila například i noční plavba na raftu.

Vymahači z ČEZ, jejichž výcvik spadal do let 2005 až 2006, se také učili sebeobranu nebo základy pyrotechniky. Další záběry ukazují členy "komanda" ČEZ na kurzu přežití. Zařezávají slepice, jsou zavíráni do klece, plíží se svázaní k sobě. Jednotka dokonce absolvovala výcvik s padáky.

Šéf odboru NTZ Karel Vaniš deníku vysvětlil, že "kurzy sebeobrany a přežití jsou reakcí na útoky, kterými jsou jeho lidé při kontrole černých odběrů elektřiny vystavováni". Nechybí podle něj fyzické napadení nebo hrozby střelnou zbraní.

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil už v roce 2008 elektrárenské komando z trestného činu vydírání. Za ten hrozí až 12 let vězení.

"Na krádeže elektřiny doplácí všichni poctiví občané, kteří za zloděje platí. Chápeme, že policie musí prošetřit všechna oznámení. Věříme však, že naši pracovníci budou od nařčení očištěni a policie se bude soustředit na zloděje elektřiny, a ne na ty, kdo se snaží krádežím bránit," napsal tehdy v tiskové zprávě mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Komando nemělo z vymáhání peněz osobní prospěch, stejně tak přistižení majitelé domů často byli skutečnými neplatiči. Problém je podle kriminalistů v tom, že komando vstupovalo nezákonně na soukromé pozemky údajných černých odběratelů a nutilo je k zaplacení pokut. "Ukončili jsme vyšetřování, obvinění se seznamují se spisem a dáváme návrh na obžalobu," řekl MfDnes mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

ČEZ ale tvrdí, že řada jejích pracovníků zadržených ÚOOZ byla zbavena podezření. "Výsledky vyšetřování vedeného orgány činnými v trestním řízení nepotvrzují, že by se kdokoli z ostatních obviněných zaměstnanců dopustil vydírání," uvedl mluvčí ČEZ Martin Pavlíček.

Mluvčí připomněl, že pracovníci NTZ jen v minulém roce odhalili například 86 nelegálních pěstíren marihuany provozovaných organizovaným zločinem. I proto prý musí být "odpovídajícím způsobem připraveni".