Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka jsou odbory, zaměstnavatelé i vláda schopni se dohodnout na krátkodobých opatřeních, které nevyžadují legislativní změny. To je například podpora zaměstnanosti nebo zrychlené čerpání z fondů Evropské unie. "Je to signál, že sociální dialog v této zemi pokračuje na dobré úrovni," řekl po jednání premiér Jan Fischer.
Zástupci zaměstnavatelů v souvislosti s potřebou zakázek pro tuzemské firmy připomněli například rekonstrukci a revitalizaci největší české tepelné elektrárny Prunéřov. "Pro tuzemské firmy by šlo o zakázky za 25 miliard korun," upozornil Hanák. Podle některých odhadů by tak k současné stovce subdodavatelů elektrárny přibylo dalších 200 firem a počet zaměstnanců by z nynějších 400 mohl narůst ještě o 800 lidí.
Schůze tripartity fiaskem. Odboráři se neshodnou s vládním protikrizovým balíčkem - čtěte ZDE
Odbory: Vláda jen škrtá výdaje, trhu práce by pomohly velké zakázky a změna daní - čtěte ZDE
Americká ekonomika nabírá tempo. Ve čtvrtletí vzrostla o 5,7 procenta - čtěte ZDE
Rada hospodářské a sociální dohody je iniciativní a dohadovací orgán vlády ČR, který vede takzvaná tripartitní jednání. Jsou v ní zástupci vlády, zástupci odborových organizací a zástupci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist