Historický tendr na přezbrojení české armády samopaly je u konce. "Česká zbrojovka vyhrála tendr na dodávku útočných zbraní pro armádu, jen těsně porazila belgickou firmu FN Herstal," řekl v televizi Nova ministr obrany Marin Barták. Zástupci České zbrojovky se k výsledku zatím nechtěli vyjadřovat. "Samozřejmě máme radost, ale vyjádříme se, až to bude oficiální," reagoval ředitel Lubomír Kovařík.

Nynější tendr s největší pravděpodobností rozhodl o tom, s jakými zbraněmi budou čeští vojáci střílet v příštích desetiletích – tuzemská armáda je příliš malá na to, aby si mohla dovolit samopaly od dvou různých výrobců. Zbrojaři v Uherském Brodě tak nejspíš postupně přezbrojí celou armádu, která dosud používá zbraně z padesátých let.

V tendru mělo ministerstvo obrany na výběr dvě zbraně - proti české CZ 805 stála belgická FN SCAR. Jejich základní dovednosti jsou podle oslovených expertů srovnatelné.

Nevýhodou české "flinty" je nicméně fakt, že zatím nebyla vyzkoušena v boji. Nedávno se navíc objevily informace, že zbraň se po vystřelení většího množství nábojů zasekává. "Ta zbraň prošla složitým vývojem a docházelo k určitým závadám ale v současnosti jsou již odstraněny," tvrdí šéf zbrojovky Kovářík.


I když důvody, kvůli kterým ministerstvo vybralo právě českou zbraň nejsou známy, lze předpokládat, že zbrojovka v Uherským Brodu nabídla výhodnější cenu. A roli zřejmě zahrál i argument, že české armádě bude nadále dodávat samopaly domácí výrobce.

Hlavní předností CZ 805 je ale podle ředitele Kovaříka skutečnost, že ji lze rychle přezbrojit na silnější ráži. To může být klíčová výhoda zejména dnes, kdy se podle řady expertů ukazuje, že současná standardní ráže NATO 5,56 milimetrů není pro boj v Afghanistánu vyhovující.