Co je Haguess

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala také na plzeňské a liberecké kartě. V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost.

Majitelem firmy Haguess, která pro Prahu provozuje kartu Opencard a která na tomto projektu už vydělala 300 milionů korun, je předseda dozorčí rady Jaroslav Turek. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD), které to potvrdil ředitel Haguess Petr Stránský.

Vedení Prahy vyzvalo firmu, aby zveřejnila vlastníka poté, co tři audity označily smlouvu s Haguess pro Prahu za mimořádně nevýhodnou. "Žádný tajemný majitel neexistuje. Ano, je to pan Turek," řekl Stránský. Jak velký podíl Turek má a kdo jsou další akcionáři, není známo. V této souvislosti se spekulovalo například o příteli primátora Béma Romanu Janouškovi.

Akcie firmy byly dosud na majitele, což znamená, že společnost vlastní ten, kdo je má v danou chvíli v ruce. Bez přiznání vlastníků se tak nedá zjistit, kdo firmu ovládá.

Podle MfD už společnost Haguess zažádala, aby její akcie byly zaknihovány, takže by si je už nikdo nemohl jen tak předávat. "Já mohu potvrdit, že jsme zahájili první kroky, abychom předešli všem diskusím," potvrdil Stránský.

Pro město je vlastnická struktura firmy Haguess důležitá také proto, aby se zjistilo, co se při spouštění Opencard vlastně stalo. Všechny tři audity totiž poukázaly, že smlouvy se společností Haguess byly špatně nastavené a pro město nevýhodné.

"Období vzniku projektu budeme zkoumat, těžko ale nyní říct, zda se něčeho špatného Haguess dopustil a zda vznikla městu škoda," uvedl na úterní tiskové konferenci primátor Pavel Bém.

Turek je však zároveň členem dozorčí rady společnosti Allshare. Ta dodala městu takzvaný byznysplán, podle kterého firma Haguess celý projekt prováděla. Allshare za to dostala údajně zaplaceno 2,4 milionu korun. Právě personální propojení těchto firem vzbuzuje dohady, zda nebyl plán vypracován Haguess "na míru".
Projekt pražské karty Opencard stál hlavní město už téměř 900 milionů korun, příjmy pro Prahu však byly nulové. Projekt už zkoumaly tři audity a od minulého týdne se jím zabývá policie. Kvůli Opencard přišel o místo šéf odboru informatiky Václav Kraus a pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková podala trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze sedmi trestných činů.

Kartu Opencard vlastní asi 400.000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je s ní také možné platit parkovné nebo zjišťovat, jakých přestupků se řidiči na území města dopustili. Magistrát ale sliboval více služeb.