Bezpečnostní rada státu rozhodla, že očkování proti takzvané prasečí chřipce bude potřebovat osm tisíc vojáků. Původně se přitom hovořilo o 16 tisících vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády.
O tom, kdy začne být očkování pro vybrané skupiny obyvatel povinné, rozhodne hlavní hygienik Michael Vít. Po mimořádném zasedání rady, kterého se zúčastnil i prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Klaus, to řekl premiér Jan Fischer.
Klaus po zasedání řekl, že není sporu o tom, že rozšíření onemocnění je nyní na velmi nízké úrovni. Podle něj byla při jednání řeč spíše o "přecenění nebezpečí".
Pokud se nenechá očkovat celá vláda, neměla by to nikomu povinně přikazovat, myslí si prezident. Reagoval tak na nedávné rozhodnutí náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, který chtěl původně vojáky a občanské zaměstnance armády nechat proti prasečí chřipce očkovat povinně. Někteří vojáci ale očkování odmítli. Ministerstvo obrany se následně rozhodlo svůj postup přehodnotit.
Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula řeči o "pokusných králících" i v souvislosti s vojáky znovu odmítl. "To je naprostý nesmysl. Vypadá to, jako by se vakcína měla testovat na armádě, což se ze zákona ani nesmí. Látka je registrovaná a prověřená na 80 milionech lidí. Takto prověřenou vakcínu jsme ještě neměli," zdůraznil.
Prezident řekl, že on se proti prasečí chřipce očkovat nenechal. "V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," řekl Klaus. "Abych já se stal pokusným králíkem, tak to není potřeba," dodal prezident.
Klaus se ptá Víta: Pane hygieniku, je ještě pandemie chřipky? - čtěte ZDE
Prasečí chřipka zabije v Česku v průměru jednoho člověka denně - čtěte ZDE
Německý politik: WHO vyhlásila pandemii chřipky pod nátlakem výrobců léčiv - čtěte ZDE
Očkovat se dosud nenechal ani Fischer. "Nepovažuji se za osobu, která je důležitá pro chod státu," řekl premiér s úsměvem. Na původně přijaté strategii nákupu a použití vakcín není podle něj potřeba nic měnit.
Vláda a Bezpečnostní rada státu budou čekat na vyhodnocení vývoje onemocnění od hlavního hygienika. Pokud on a pak Bezpečnostní rada vlády a vláda sama vyhodnotí situaci tak, že je v určitých složkách státu nutné povinně očkovat, budou příslušné mechanismy spuštěny. "Ale do té doby není nutné na této bázi pracovat," vysvětlil Fischer.
Úkolem hlavního hygienika je nyní také určit počet nemocných, při kterém bude povinné očkování zahájeno. Vládě má výsledky své práce předložit příští týden. "Očkování vojáků bude pozastaveno do té doby, dokud nenastanou podmínky určené pro povinné vakcinace," řekl Vít.
Rozhodnutí Bezpečnostní rady státu kritizují odborníci. Druhá vlna pandemie je nich vždy silnější, zasáhne víc lidí, průběh onemocnění je těžší a je i více mrtvých. Očkovat až po nástupu druhé vlny není tedy podle odborníků "korektní". Očkování zdravotně oslabených pokračuje bez přerušení dál.
"Podporuji program, aby se dál očkovalo. Je to tak správně, protože se nedá v žádném případě říci, že pandemie skončila," řekl tvůrce pandemických nemocničních plánů primář Václav Chmelík. "Myslím si, že celá záležitost ještě neskončila, že nedokážeme dobře předvídat, jak bude dál pokračovat šíření této infekce," vysvětlil Chmelík. Podotkl, že zatím sice většina onemocnění je lehkých, ale na všech infekčních klinikách v republice už byly i velmi těžké případy.
Na prasečí chřipku zemřelo v ČR zatím 95 lidí, potvrzeno bylo 2381 nákaz, nakažených ale bylo víc, virus prasečí chřipky působí až 90 procent chřipkových onemocnění. Využita byla jen čtvrtina dovezených dávek vakcíny, řada lidí očkování odmítá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist