Průměrná výše starobních důchodů vyplácených v různých krajích Česka se liší až bezmála o tisícikorunu. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Zatímco v Praze činila průměrná starobní penze loni v prosinci v průměru 10.730 korun, průměrný penzista v Olomouckém kraji dostával o 964 korun méně. Průměrný starobní důchod v celé ČR byl 10.045 korun.

Nad republikovým průměrem byly loni v prosinci průměrné důchody kromě metropole již pouze ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. Naopak na druhém konci žebříčku dále skončily kraje Vysočina, Zlínský, Pardubický a Karlovarský.

Nejnižší penzi má důchodce na Vysočině a penzistka na severu Moravy

Nejvyšší průměrné důchody v Praze dostávali muži i ženy. Zatímco důchodci v metropoli loni pobírali v průměru 11.763 korun, nejnižší průměrné důchody pro muže ČSSZ vyplácela na Vysočině. Penzista tam dostával jen 10.747 korun, což bylo o 1016 korun méně než průměrný Pražan.

Nad průměrným mužským důchodem, který za celou ČR činil 11.175 korun, se umístily penze i ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Pražské starobní důchodkyně loni pobíraly v průměru 9948 korun. Na spodním konci tabulky průměrných důchodů se umístily ženy z Moravskoslezského kraje, ČSSZ jim vyplácela v průměru pouze 8767 korun; bylo to o 1211 korun méně než průměrným pražským penzistkám.

Průměrná starobní penze žen v Česku loni činila 9133 korun; více v průměru dostávaly kromě Pražanek jen důchodkyně z Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Pražští důchodci obou pohlaví loni vedli také krajské tabulky nejstarších penzistů. Věkový průměr všech starobních důchodců v ČR loni činil 68 let. Nejstarší byli penzisté v Praze, v průměru jim bylo 69 let.

Nejnižší věkový průměr důchodců zaznamenala ČSSZ ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji; průměrným důchodcům tam bylo 67 let.

Tabulku průměrného věku důchodců mužského pohlaví loni vedli důchodci v Praze a ve Zlínském kraji, v průměru jim bylo 70 let. Nejnižší věkový průměr měli muži pobírající starobní penzi v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, bylo jim v průměru 68 let.

Nejstarší důchodkyně loni žily v Praze, průměrně jim bylo 68 let. Nejmladší penzistky s průměrným věkem 65 let ČSSZ loni registrovala v Ústeckém kraji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist