Pražská ODS si je podle jejího lídra a primátora Pavla Béma vědoma dlouhodobé stagnace svých voličských preferencí. Jeden z průzkumů z poslední doby dokonce naznačuje, že v české metropoli, která je vnímána jako bašta občanských demokratů, tuto stranu v úrovni voličské přízně dohnalo nové uskupení Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska TOP 09.

"Dlouhodobou stagnaci preferencí vnímám jako velmi významnou. Chceme-li volby vyhrát, musíme začít s velmi aktivní politikou. To je pochopitelně úkol pro celou ODS," uvedl Bém. Pokles preferencí se podle něj datuje na přelom října a listopadu loňského roku. Pražský primátor ale zároveň zdůraznil, že všechny průzkumy veřejného mínění bere s rezervou.

Neoficiálně členové pražské ODS připouštějí, že pokles preferencí v Praze je velký problém, kterého se obávají. "Je to vztyčený prst. Kdysi se říkalo, že v Praze vyhraje volby i tenisová raketa (někdejšího šéfa ODS a nyní prezidenta Václava) Klause, ale to není pravda," řekl jeden z nich.

Měl Bém zůstat v Antarktidě?

Jako pozitivní věc uvnitř pražské ODS vidí, že jim konkurují pravicové a programově blízké strany. Věří proto, že se jim voliče podaří znovu přesvědčit. Důraz by rádi kladli především na kampaň, která by měla být kontaktní, a na aktivní řešení kauz magistrátu, jako je například Opencard.

Podle dalšího zdroje ČTK blízkého vedení ODS má strana vlastní průzkum, který ukázal, že se TOP 09 občanským demokratům v Praze výrazně přibližuje a je reálnou konkurencí.

Interní průzkumy ODS podle něj tento trend naznačují už delší dobu a ve straně kvůli tomu hodně stoupá napětí, mimo jiné mezi místopředsedou strany Ivanem Langrem a pražskými poslanci ODS. Ostrá kritika kvůli klesajícím preferencím podle něj směřuje také na Bémovu hlavu. "Kdyby zůstal na dovolené v Antarktidě, tak by to ODS možná zachránilo volby," řekl zdroj ČTK.

Bouři do pražské komunální politiky vnesl průzkum, který si nechala u agentury STEM/MARK na vzorku 2412 respondentů vypracovat relativně malá strana Věci veřejné. Ve zprávě pro média zdůrazňuje především své úspěchy v prvním a pátém pražském obvodu, agentura ale "mimochodem" zjistila, že TOP 09 se přiblížila ODS na rozdíl menší než úroveň statistické chyby.

"Jako v té židovské anekdotě - než abych se těšil, tak tomu radši nevěřím. Pánbůh nám pomáhej, ale do voleb ještě zbývá dlouhý čas," reagoval na výsledky průzkumu předseda TOP 09 a její pražský volební lídr Karel Schwarzenberg.

"Kauzy spojené s pražským magistrátem nám nepomáhají. Škodí nám i medializace konfliktu mezi primátorem Pavlem Bémem a předsedou strany Mirkem Topolánkem," poznamenal člen pražské ODS, který nechtěl být jmenován. Za chybný krok označuje i to, že Topolánek slíbil, že v případě prohraných voleb odstoupí. "Pro někoho to může být motivace, proč ODS nevolit," dodal.

Vlastní průzkum, jak si vlastně občanští demokraté v Praze stojí, by měla mít strana k dispozici přibližně za měsíc. Sloužit by měl především interním potřebám strany a měl by zjistit, co Pražanům schází, co jim vadí a co by chtěli zlepšit.