Praha se vyvíjí bez koncepce a jedinou cestou k nápravě je větší angažovanost občanských iniciativ. Exprezident Václav Havel se na tom shodl na páteční schůzce s bývalými pražskými radními Markétou Reedovou (SNK ED) a Petrem Štěpánkem (SZ).

Kritizoval také situaci v radě hlavního města, kterou po loňském odchodu Reedové a Štěpánka zcela kontroluje ODS. "Jsem celoživotní Pražák a jsem, přiznám se, dost zneklidněn některými věcmi," prohlásil Havel.

"Jsem zneklidněn některými nezvratnými stavbami, určitou bezkoncepčností vývoje města a jsem zneklidněn i poměry na magistrátu," dodal.

Křižovatka kultury, nikoli obchodů 

Bývalý prezident kritizoval stavbu tunelu Blanka a rozrůstání metropole prostřednictvím výstavby hypermarketů a skladišť, které je podle něj výrazem neúcty ke krajině. Pražští představitelé by se podle něj měli rozhodnout, kam chtějí vývoj města směrovat.

"Například by se mohla Praha rozvzpomenout na svou historii. Praha bývala vzdělanostním a kulturním evropským centrem. Byla významnou křižovatkou různých duchovních proudů," řekl Havel.

Podle Reedové Praha potřebuje dostat novou dynamiku. Zdůraznila, že pro veřejnost může být "silným signálem", že se Havel o situaci v metropoli zajímá. Oba bývalí radní také kritizovali magistrát za to, že podle nich nevpouští veřejnost do rozhodování o jednotlivých projektech.

Havel rovněž řekl, že přestože se o situaci v Praze zajímá a mohl by se angažovat v nějaké iniciativě, žádnou politickou funkci zastávat nechce. Prý je to úkol především pro mladší generaci.