Praha 1 už přes deset let privatizuje dům U Lužického semináře 114, byty zatím prodala jen dvěma lidem - zakladateli ODS v této městské části Michaelu Gregorovi a Zbyňku Karešovi, který pronajímá svůj dům primátorovi hlavního města Pavlu Bémovi.

"Zbylí nájemníci si byty dosud odkoupit nemohli," řekl předseda Sdružení nájemníků Stanislav Křeček (ČSSD). Podle Prahy 1 další privatizaci blokují právě Gregor s Karešem.

"Praha 1 postupuje skandálním způsobem," míní Křeček. Není podle něj možné odprodat byty dvěma lidem a dalším nájemníkům prodej odmítnout. "Podle mého názoru je to klasický příklad politické korupce, ten dům byl řádně určen k privatizaci, řádně podle zákona rozdělen na jednotky, ale byly prodány jen dvě, a to lidem, kteří jsou významně politicky angažováni. To je nepřípustné," zdůraznil Křeček.

První městská část se proti podezření z korupce ohradila. Přiznává ale, že se za minulého vedení radnice stala chyba, kdy z celého domu byl privatizován pouze jeden byt patřící Gregorovým.

"Jak se to stalo, nedokáže současné vedení vysvětlit," uvedl mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb. Následně byla prodána také půda, která byla přestavěna na půdní byt a kterou od původního kupce získal podnikatel Kareš.

Podle mluvčího tehdy Gregorovi využili situace, kdy se dům přestavoval, zrekonstruovali svůj byt a nechali si zasklít lodžii. Nedodrželi ale podmínku památkářů, kteří požadovali zasklení lodžií v celém domě. Přesto byly stavební úpravy zkolaudovány.

Městská část pak podle Korába chtěla situaci napravit a lodžie v ostatních bytech zasklít. Při žádosti o stavební povolení ale prý narazila na nesouhlas Gregora a Kareše. "Celá záležitost se zastavila na nereálných finančních požadavcích manželů Gregorových," tvrdí radnice v dopise, který adresovala Křečkovi.

Jednání s Gregorovými podle Korába komplikuje rovněž to, že manželé dluží městské části peníze za nájemné v době, kdy jim při rekonstrukci jejich bytu radnice poskytla náhradní bydlení. Radnice kvůli tomu na manžele podala trestní oznámení.

Nájemnice domu Lenka Žilinčíková uvedla, že Michaelu Gregorovi byla nyní předána správa celého domu, ač městský úřad neustále tvrdil, že jsou s ním problémy. "Prováděl neoprávněné stavební práce, byla s ním i problematická komunikace," řekla.

Jeden z majitelů bytu, podnikatel Kareš, je kromě toho, že pronajímá vilu pražskému primátoru Bémovi za údajně výhodných podmínek, spojován také s nelegální výstavbou skladu v Pardubicích. Podle některých médií za legalizaci černé stavby za 100 milionů korun v říjnu primátor Bém lobboval u vedení pardubické radnice. Bém to ale popřel.