Zalátat díru ve státním rozpočtu a přispět na budování tuzemských silnic a dálnic by příští rok měli všichni majitelé osobních aut. Počítá s tím nový pracovní plán ministerstva financí, který prosazuje náměstek resortu zodpovědný za daně Peter Chrenko. Podle něj by silniční daň od příštího roku platili úplně všichni - tedy i běžní občané.

Dnes daň odvádějí firmy a živnostníci, pokud jejich auto slouží k podnikání. "Řidiči by podle kubatury vozidla odváděli do rozpočtu tisíc až patnáct set korun," řekl týdeníku Ekonom náměstek Chrenko. Rozpočet - respektive Státní fond dopravní infrastruktury - by si polepšil o pět miliard ročně.

Plán na zavedení silniční daně je součástí Chrenkova balíčku, v rámci kterého by stát od příštího roku mohl vybrat až o dvě desítky miliard korun více než letos. Kromě toho navrhuje sjednotit sazbu DPH na 18 procentech. Posvítit si chce také na velký počet výjimek u daní z příjmů. 

Výjimky pro handicapované

Zvýšení daně by se dotklo většiny řidičů. Výjimky by podle náměstka existovaly, nicméně by jich bylo málo a týkaly by se jen handicapovaných.

Chrenko nyní plán předloží ministru financí Eduardu Janotovi, který zatím nechce jeho šance komentovat. "Tento návrh neprošel oficiální debatou na ministerstvu. Počkám, až náměstek Chrenko všechny své daňové návrhy předloží v komplexním materiálu se všemi nezbytnými propočty," reagoval v pondělí Janota.

Ministr dopravy Gustav Slamečka se sice nechce do záležitostí Janotova úřadu plést, ale sám by silniční daň podpořil. "Obecně můžu říct, že prostředky pro fond vítám," uvedl Slamečka.

Štěch: Je to výraz zoufalství

Nová daň by se měla brzy otestovat na jednání tripartity. Odborářům se ale plán nelíbí. Senátor za ČSSD a šéf nejsilnější odborové centrály v zemi Milan Štěch ho označil za výraz zoufalství: "Jde nám o mobilitu pracovní síly a v době, kdy mnozí lidé do práce jezdí autem, nám to přijde jako veliký nesmysl."

Nadšení nejsou ani v ODS. "Nemyslím, že by zavádění nových daní, navíc v době hospodářské krize, bylo zrovna šťastným řešením," říká člen hospodářského výboru sněmovny za ODS Jaroslav Plachý. Na místě podle něj není zvyšování daňové zátěže, ale úspory.

To ostatně tvrdí i Chrenko a Janota. Oba ale připomínají, že o škrtech se zatím spíš jen mluví a rozpočet z politických důvodů zůstal prakticky jen u zvyšování daní.

Více čtěte již tento čtvrtek v týdeníku Ekonom