V loňském roce zahynulo na českých silnicích 832 lidí, což je o 160 méně než předloni a zároveň nejméně od roku 1990. Vyplývá to z nových statistik policejního prezidia, které v pátek prezentovalo. Podle statistik také výrazně ubylo dopravních nehod, což je ovšem způsobeno především tím, že hranice škody pro hlášení nehod vzrostla na 100 tisíc korun.

V roce 2009 zaznamenala policie celkem 74 815 nehod, což je o téměř 86 tisíc méně než o rok dříve. Nižší je i počet zraněných - při kolizích se těžce zranilo 3536 lidí, lehce 23 777. Hmotná škoda při nehodách dosáhla téměř pěti miliard korun.

Nejtragičtějším měsícem na silnicích byl říjen, kdy zemřelo 97 lidí, nejnebezpečnějším dnem pro účastníky provozu byla sobota.

"Vzhledem k počtu obyvatel České republiky je to ale pořád vysoké číslo," komentoval statistiky expert z policejního prezidia Josef Tesařík s tím, že Česko v tomto ohledu patří do horší poloviny evropských zemí.

Téměř pětina usmrcených přitom byli chodci, což podle něj představuje jeden z nejvyšších podílů v Evropě. Například loni v prosinci tvořili chodci celou polovinu z obětí nehod.

Zabiják alkohol

Za loňský rok zemřelo na silnicích 123 lidí při nehodách pod vlivem alkoholu. Podle ministerstva dopravy jde o dramatický nárůst. Předloni tak zahynulo 80 lidí a v roce 2007 jich při nehodách pod vlivem alkoholu jich přišlo o život 36.

Téměř každý šestá oběť dopravní nehody loni zahynula kvůli alkoholu za volantem.  

Velký nárůst smrtelných nehod za loňský rok také vedl dopravní policisty k tomu, že se od 1. ledna při každé silniční kontrole musí řidič podrobit dechové zkoušce.

Mezi další nejčastější příčiny bouraček patří nezvládnutá jízda na náledí, nehody v noci a na křižovatkách velkých měst. Výrazně také vzrostl počet nehod zaviněných řidiči, kterým bylo více než 70 let. Nejvíce usmrcených lidí bylo ve věkové kategorii 25 až 34 let. 

V celkovém počtu mrtvých při nehodách byl loňský rok nejméně tragický za posledních dvacet let. Počet obětí kolizí v minulosti neklesl vyjma roků 2008 a 2006 pod 1000. Nejvíce mrtvých policie eviduje v roce 1994, a to 1473.

Související