Rentgenové letištní skenery vydávají radiační záření a lidskému tělu škodí. Dokud existují jiné druhy bezpečnostních prohlídek, není důvod rentgenové rámy používat. Proto nikdo, kdo by je chtěl v Česku provozovat, nedostane povolení. Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal ke "svlékacím" skenerům jednoznačné stanovisko a nehodlá z něj couvnout ani o krok.

"Z našeho pohledu jde o příliš velké riziko. A ročně se mu vystaví obrovské množství lidí," říká předsedkyně úřadu Dana Drábová.

"Je sice pravda, že dávka ionizačního záření je u těchto skenerů malá, ale současné poznatky říkají, že neexistuje žádná bezpečná dávka záření. Každá dávka, i ta malá, představuje určitou pravděpodobnost, že vyvolá rakovinu. Proto k provozování takového skeneru nikomu nevydáme povolení," upozorňuje Drábová.

Dodává, že dávka záření, která se při snímání tímto typem rentgenových skenerů dostane do těla, je asi o polovinu méně škodlivá než běžné rentgenové vyšetření u lékaře.

"Takové vyšetření ale přináší prokazatelný užitek pacientovi, což se o letištních skenerech říct nedá. I k rentgenu u lékaře se ale sahá jen v případě, že není jak jinak vyšetření provést," říká Drábová s tím, že v případě letištních rentgenů alternativy jsou: například osobní prohlídka, kdy jde pasažér takzvaně do trenek a která by případnou zbraň nebo výbušninu spolehlivě odhalila. 

"Druhou možností je například metoda prohlídky ultrazvukem. Právě proto, že je mnoho jiných variant, které plní bezpečnostní účel stejně dobře, je naše stanovisko zamítavé," uzavírá Drábová.

Skutečností ovšem je, že kdyby se o zavedení rentgenových skenerů na česká letiště usnesla vláda, stanovisko jaderného úřadu by "přebila".

Výsledek vánočního útoku

O rentgenových skenerech, které dokážou snímat a zobrazovat lidské tělo i pod povrchem šatů, a odhalí tak jakoukoliv zbraň nebo výbušninu schovanou pod svršky, se začalo mluvit po neúspěšném teroristickém útoku na letadlo směřující z Amsterodamu do amerického Detroitu letos o Vánocích. Nigerijský sebevražedný útočník přitom použil výbušninu, kterou klasické bezpečnostní rámy nedokázaly odhalit. Na skeneru by ale prý vidět byla.

Proto některé země, například Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, už oznámily, že hodlají umístit tělesné skenery na svých hlavních letištích.

V Česku už také jeden takový pokus byl. Letiště v Ostravě se asi před rokem rozhodlo, že by tělesný skener chtělo koupit. Zůstalo ale jen u plánu. "Zjišťovali jsme situaci. Od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost jsme ale dostali zamítavé stanovisko, tak jsme od záměru upustili," řekla mluvčí ostravského letiště Michaela Kubešová. Firma, která by v Česku provozovala skenery bez povolení, totiž riskuje pokutu až 10 milionů korun. 

Stály by skoro půl miliardy

Jak se ke skenerům postaví Česko, se v této chvíli neví. Vláda by měla své ano nebo ne sdělit EU zhruba do tří týdnů. I Evropská komise však také vyčkává. Své rozhodnutí o tom, jestli vydá nařízení o povinné instalaci skenerů na evropská letiště, zatím odložila.

Jisté ovšem je, že kdyby Česko skenery mělo zavádět, větší problém než radiace by asi byly finance. "Jeden tento skener stojí až pět milionů korun. Jen Letiště Praha by potřebovalo pro výbavu všech svých terminálů osmdesát těchto skenerů. To je téměř půl miliardy," upozorňuje mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová. Dodává, že s takovým výdajem by musel pomoci stát.

Ministr vnitra Martin Pecina je pro instalaci skenerů alespoň na terminály letů do USA a Izraele. Ministr dopravy Gustav Slamečka, pod jehož resort skenery spadají, ale nákup body skenerů považuje v současnosti za zbytečný.


 

Jak funguje tělesný skener? A co dokáže odhalit? Podívejte se v následující animaci. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist