Elektronické hlídání domácích vězňů bude zavedeno podle ministerstva spravedlnosti příští rok. Úřad nyní dokončuje zadávací dokumentaci pro výběr dodavatele elektronického monitoringu domácích vězňů, řekl na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru náměstek ministryně Pavel Staněk.
Ministerstvu se nepodařilo získat na projekt peníze z Evropské unie, bude hrazen jen ze státního rozpočtu. Přesná částka není známa. Původně měly být náramky pro kontrolu aplikovány již letos.
Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Soudy zatím tento trest podle dostupných informací uložily v jednom případě. Odsouzené bude hlídat do zavedení elektronických náramků probační a mediační služba. V souvislosti s trestem domácího vězení přijme 90 lidí, podle Staňka je asi polovina úředníků již vybrána.
Soudci váhají nad domácím vězením, potrestané mají hlídat "jen" úředníci - čtěte ZDE
Soud v Krumlově uložil první trest domácího vězení - čtěte ZDE
Elektronický monitoring vězňů by chtělo ministerstvo zavést v roce 2011. "Netroufám si říci, zda to bude na začátku, nebo na konci roku," podotkl Staněk. Tendr se může podle něho protahovat, jde o lukrativní zakázku. Kolik bude zavedení náramků stát, Staněk nesdělil.
Evropská komise projekt neschválila a nepřispěje na něj. "Narazili jsme na to, že elektronický monitoring je v mnoha zemích a kritérium inovativnosti se těžko plnilo," řekl ředitel probační a mediační služby Pavel Štern.
Vězení za 400 korun denně
Elektronické hlídání jednoho domácího vězně bude podle Šterna stát 300 až 400 korun za den. Ve vězení je to 1000 korun. "Je to pro mě nepřijatelná částka. Dokázal bych si představit částky řádově nižší," podotkl k "ceně" hlídání domácího vězně poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Staněk řekl, že konečná suma by mohla být nižší. Domácí vězeň by měl platit podle odhadů ministerstva 1000 až 1500 korun měsíčně.
Nyní bude mít probační a mediační služba jednoho až tři úředníky výhradně na domácí vězení v každém středisku. Podle Šterna budou zjišťovat informace o obviněných pro státní zástupce a pro soud, aby mohli posoudit, zda by byl případný trest domácího vězení pro konkrétního člověka vhodný. "Když bude soudce konzultovat předem uložení trestu, jde o apriorní rozhodnutí o vině," upozornila Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM). Podle Šterna ale jeho lidé dělají tyto věci od vzniku služby, soudce neovlivňují.
Za mřížemi ve vlastním bytě: Od ledna se začne užívat domácí vězení - čtěte ZDE
Kvůli přeplněným žalářům Česko zavádí domácí vězení - čtěte ZDE
Někteří poslanci poukazovali na to, že lidí na hlídání domácích vězňů bude málo, když třeba v Praze má mít služba tři nové pracovníky. Domácí vězně nebudou hlídat jen noví zaměstnanci, ale všichni, řekl ředitel služby.
Prvním odsouzeným k trestu domácího vězení se stal šestačtyřicetiletý muž z jihočeských Loučovic, a to za výtržnictví a ublížení na zdraví. Českokrumlovský soud muži uložil za napadení známého své družky roční domácí vězení. Podle odhadů ministerských úředníků by se mohlo domácí vězení týkat v prvních dvou letech kolem 1500 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist