Datum narození: 25. února 1971
Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka
Začátky podnikatelské činnosti: podnikat začal jako dvacetiletý, na začátku 90. let zbohatnul díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami
Potrestal i Michala Zouhara, kterému uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Muži podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Zkrachovalé IPB podstrčili místo akcií Setuzy bezcenné papíry jiné společnosti.
Pitra, který se od roku 2007 skrývá zřejmě v zahraničí, soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Zouhara pak z pomoci k tomuto trestnému činu. Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Hrozilo jim až osmileté vězení.
Advokáti obou mužů požadovali po trestním senátu, aby jejich klienty osvobodil s tím, že jejich jednání nebylo trestným činem, nebo zastavil jejich stíhání pro promlčení.
Po více než devíti letech se uzavřela kauza nelegální transkace, která byla u zrodu Pitrova majetku - ovládnutí ústecké Setuzy. Trikem ji získal od zkrachovalé Investiční a poštovní banky.
Tomáš Pitr: "Učím dítě lyžovat - a najednou je tu zatykač" - čtěte ZDE
Pitr je v cizině, může za Krejčířem - čtěte ZDE
Sledovali jsme v soudní síni: Začal proces s Pitrem, ale bez Pitra - čtěte ZDE
Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení podnikatel nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.
Škoda přes 704 milionů
Oba muži podle obžaloby uzavřeli koncem června 2000 smlouvy o prodeji akcií Setuzy a Milo Surováren z majetku společnosti Agrocredit firmě Invest Oil Bohemia (IOB) celkem za 750 milionů korun (402 549 akcií Setuzy za 120 milionů korun, 589 akcií Mila za 630 milionů korun). Smlouvy za kupující společnost podepsal podle spisu Zouhar, který byl v představenstvu IOB, a za prodávající firmu předseda představenstva Agrocreditu Pitr.
IOB měla peníze uhradit do 60 dnů, to se ale podle obžaloby nestalo. Následně bylo ke smlouvám podle spisu vydáno několik dodatků, kterými se podle žalobců odsouval termín splatnosti postupně až na konec roku 2000.
Dva měsíce po převodu cenných papírů, 29. srpna, byl Zouhar podle spisu zvolen jediným členem představenstva Českomoravské finanční a leasingové (ČMFL), která Agrocredit vlastnila. O den později pak byla podle obžaloby uzavřena dohoda, podle níž měly akcie ČMFL sloužit jako záruka v případě, že by IOB Agrocreditu za cenné papíry Setuzy a Milo Surováren nezaplatila.
Agrocredit nakonec od IOB podle spisu obdržel místo tři čtvrtě miliardy korun akcie ČMFL, které měly v té době podle žalobkyně tržní hodnotu maximálně 1,2 milionu korun. Oba muži podle ní způsobili Agrocreditu škodu přesahující 704 milionů korun.
Hlavní události okolo stíhání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra v souvislosti s ústeckou firmou Setuza
Rok 2000 - Podnikatel Tomáš Pitr byl policií obviněn v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a další obviněný Michal Zouhar podle pozdější obžaloby v roce 2000 vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit. Akcie měly podle spisu hodnotu asi tři čtvrtě miliardy korun, Agrocreditu byla údajně způsobena škoda přes 700 milionů korun.
Pitrovo trestní stíhání pro zneužití informace v obchodním styku státní zastupitelství zrušilo. Následovalo nové obvinění, a to z porušení povinnosti při správě cizího majetku, stíhání žalobci opět zrušili pro nedostatek důkazů.
5. ledna 2006 - Pitr zveřejnil, že policie obnovila jeho stíhání související se Setuzou. Napotřetí byl prý obviněn v této kauze z podvodu. Žalobci stíhání zrušili kvůli promlčení, vrchní státní zastupitelství ale přikázalo ve stíhání pokračovat.
2007 - Pitr se podle všeho začal skrývat v zahraničí. Byl na něj vydán český, evropský a mezinárodní zatykač (v roce 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen k pěti letům vězení za daňové delikty z roku 1994).
Březen 2008 - Pražský městský soud stíhání ohledně Setuzy zastavil z důvodu promlčení. Vrchní soud rozhodnutí zrušil.
24. června 2009 - Hospodářské noviny uvedly, že případem se v polovině července téhož roku začne zabývat Městský soud v Praze. Pitr a jeho společník Zouhar jsou obžalováni z porušování povinností při správě cizího majetku s hrozbou až osmiletého vězení.
14. července 2009 - Kauzou ohledně podezřelých obchodů s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 se začal zabývat pražský městský soud. Podle obžaloby Pitr se Zouharem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přes 700 milionů korun. Pitr se podle žalobců dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl.
Zouhar obžalobu odmítl s tím, že okolnosti obchodů byly složité a obvinění je vytrženo z kontextu. U soudu uvedl, že Pitra zná asi od roku 1998. Původně čistě obchodní vztahy prý později přerostly v přátelství.
Společnost Agrocredit se k řízení s nárokem na náhradu škody nepřipojila. Soudu vzkázala, že se poškozenou necítí.
7. ledna 2010 - Státní zástupkyně navrhla, aby soud Pitrovi vyměřil trest v dolní polovině sazby, která činí dva až osm let vězení. Pro Zouhara navrhla trest podmíněný.
8. ledna 2010 - Pražský městský soud uložil Pitrovi kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy souhrnný trest šest let vězení. Zouharovi soud uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Verdikt není pravomocný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist