Odpůrci severní části okruhu vyhráli jednu bitvu a výstavba jedné z důležitých pražských staveb se zřejmě odkládá. Nejvyšší správní soud v Brně částečně zrušil změnu pražského územního plánu, který se týká okruhu kolem metropole v úseku mezi Ruzyní a Březiněvsí. 

Praha změnila územní plán tak, aby odpovídal projektu nové dálnice včetně patrového mostu přes Vltavu a tří tunelů přímo v městské části Suchdol, píše server Aktuálně.cz.

Úředníci tak obešli předpis, podle kterého musí územní plány odpovídat evropským předpisům na ochranu přírody (SEA). To byl důvod, proč soud změnu zrušil. Ministerstvo pro místní rozvoj v této chvíli nemůže schválit dálnici, která územnímu plánu neodpovídá.

Pokud magistrát nenajde jiné řešení a nechá posoudit změny v územním plánu včetně stavby dálnice v proceduře SEA, protáhne se úřední řízení na několik let. Tím by definitivně padl dosavadní plán, podle kterého se měl severozápadní okruh dokončit do roku 2012, píše server.

Verdikt správního soudu je vítězstvím pro odpůrce suchdolského mostu v čele s tamním starostou Petrem Hejlem. Ti požadují, aby investor posoudil severnější trasu obchvatu, která by překročila Vltavu u vesnice Řež.

Praha: Proces územního řízení může pokračovat 

Podle studie poradenské firmy Mott&Macdonald by na této trase stačil obyčejný most a nemusely by se razit tunely. Státní pokladnu by přišla na polovinu částky plánovanou pro trasu přes Suchdol. 

Pražský magistrát ale rozhodnutí považuje za úspěch, podle něj může i nadále pokračovat proces územního řízení týkající se této části okruhu.

"Jediné pochybení, které ve 24 stránkách žaloby (u soudu) našli, bylo to, že nebylo dobře zdůvodněno, proč se nedělá řízení SEA. Ale to neznamená, že by se SEA měla dělat. Jenom to prý měl úřad lépe zdůvodnit," řekla na výboru územního rozvoje Jitka Cvetlerová, ředitelka magistrátního odboru územního plánu.

Podle Cvetlerové je výsledek pro město dobrý. "Soud změnu 1000 neshodil, žalobě se nevyhovělo. Byla zrušena jen část úseku okruhu kolem Suchdola," uvedla Cvetlerová. Podle ní se ale úsek týkal jen úpravy asi dvou křižovatek a územní rozhodnutí, které se v současnosti projednává, může být i přesto vydáno.

Změna aktualizuje současný územní plán a upřesňuje trasy některých významných komunikací, jako je pražský silniční okruh, městský okruh, vysočanská radiála nebo obchvat Zličína. Upravuje ale také trasy biokoridorů a vymezení velkých rozvojových území a aktualizuje seznam veřejně prospěšných staveb na území metropole.

Původně zahrnovala i rozšíření ruzyňského letiště, město ale bude tuto část nakonec řešit zvlášť v připravovaném novém územním plánu. Ten bude schvalovat až příští zastupitelstvo, které vzejde z voleb na podzim 2010.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist