Premiér Jan Fischer požádal ministra zahraničí a vicepremiéra Jana Kohouta, aby se zabýval kauzou čínského disidenta Liou Sia-paa. ČTK to řekl vládní mluvčí Roman Prorok s tím, že ministerstvo zahraničí by si mělo v této věci pozvat k rozhovoru čínskou velvyslankyni v Praze Chuo Jü-čen.

Mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka informaci potvrdil, nemohl však doplnit žádné podrobnosti. Obecně platí, že podobné pozvání velvyslance bývá výrazem znepokojení nad konkrétním problémem.

Autor Charty 08 

Liou Sia-pao byl loni v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77. Verdikt čínského soudu odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Dopis odsuzující uvěznění Liou Sia-paa se ve středu na čínské velvyslanectví pokusili doručit exprezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský. Dopis nakonec vhodili do schránky, na jejich zvonění nikdo nereagoval.

K protestu si vybrali symbolické datum. "Dnes je Tří králů a navíc přesně 33 let od doby, kdy jsme vydali Chartu 77," uvedl Havel. Trojice bývalých českých disidentů vyzvala čínského prezidenta a vládu, aby neopakovali to, co se dříve dělo v Československu, tedy aby nepronásledovali obhájce lidských práv. 

Biskup Malý Čínu navštívil a setkal se tam i s rodinami zatčených disidentů. Vadí mu, že ve středu z čínské ambasády nikdo nezareagoval. "To, co se tady dnes událo, je velmi trapné, svědčí to o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány hovorem a dialogem o lidských právech," řekl Malý novinářům.

Otevřený dopis Číně 

Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948. "Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly," píše se v dokumentu.

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist