Obnova jediné brněnské památky zapsané v seznamu UNESCO - vily Tugendhat - začne asi v únoru. Radní potvrdili, že výběrové řízení vyhrála s částkou 146 milionů korun firma Unistav.

Firmu městská rada vybrala po letech sporů o tom, kdo zrestaurování vily vyprojektuje, i jak se bude postupovat. Oprava měla začít záhy po zápisu památky na seznam UNESCO v roce 2001. Kvůli odkladům dospěl například stav kanalizace i střechy do havarijního stavu.

Vilu Tugendhat navrhl pro pozemek v Brně-Černých Polích architekt Ludwig Mies van der Rohe koncem 20. let minulého století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení. Objekt měl i originální vybavení interiéru, například řešení koupelen i topení.

Původní majitelé ve vile žili osm let, než uprchli před nacistickým režimem. Za války i po ní měla vila různá využití, v 80. letech byla nepříliš ohleduplně zrekonstruována. V 90. letech v ní čeští a slovenští politici jednali o rozdělení federace.

Potomci rodiny Tugendhatových již v roce 2006 Brnu nabídli, že pokud jim vilu vrátí do vlastnictví, o rekonstrukci se postarají. Vedení města se ale rozhodlo provést opravy samo.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Evžen Hasil
Dobrý den. V čem konkrétně vlastně vila Tugendhat obohatila světovou architekturu?
Dobrý den, ty důvody najdete v každé lepší encyklopedii světové moderní architektury, protože všude tam vilu najdete.
Zdeněk Lukeš
panki
Dobrý den, doporučil byste mi nějakou pěknou knihu o funkcionalismu?
Jste-li z Prahy, tak třeba Šváchovu Od moderny k funkcionalismu, ovšem v knihovně, v obchodech je už dávno rozebraná.
Zdeněk Lukeš
Pavel
Proč myslíte, že jsou dnes Češi tak "vyděšení" z moderní architektury? U nás by asi neprošla skleněná pyramida, co mají Francouzi v Louvru? Strašil Čechy tolik třeba funkcionalismus za první republiky?
Nestrašil, byl to oblíbený styl mladých moderních představitelů střední třídy. Myslím, že na současném stavu se podepsalo totalitní období, kdy jednak lidé nemohli cestovat a vidět, co se staví venku, jednak pro ně architekturu na dlouhé období představovaly paneláky.
Zdeněk Lukeš
Lenka
Dobrý den, prý bude oprava stát něco kolem 150 milionů Kč, jak je možné, že tolik peněz?? Nebo prostě když jsou na něco dotace, automaticky se položka zvedne o 100%.
Mně nepřipadá 150 milionů na opravu jedné z nejcennějších moderních staveb na světě tak mnoho. Dům byl už v době vzniku velmi nákladný a nezapomeňte, že se po dlouhá léta neopravoval.
Zdeněk Lukeš
Petr
Dobry den, zajimalo by me, kolik by zhruba stala rekonstrukce vily do puvodniho stavu (tzn. pouziti odpovidajicich materialu - nova pulkruhova stena z makasarskeho ebenu, onyxova stena z jednoho kusu onyxu, jeden kus okenni tabule v prizemi, linoleum atd..). Je vubec mozne takovou rekonstrukci provest? Souhlasite s navracenim vily do rukou potomku Fritze a Grety Tugendhat?
Myslím, že město mělo vilu vydat dceři původních majitelů, zejména po tom, co nebylo dvacet let po převratu schopno začít se slibovanými opravami. Co se týče těch materiálů, dnes jsou mnohem levnější, než byly kdysi, není zas takový problém tyto prvky obnovit.
Zdeněk Lukeš
Radek
Nepripada Vam zvlastni, ze kdyz si nekdo necha postavit dum vyjimecne kvality (jako je vila Tugendhat), tak mu ho stat sebere a prohlasi ji za narodni kulturni pamatku? Jak se divate na to, ze nebyla vracena potomkum puvodnich majitelu? Dekuji za nazor.
Pokud vím, Tugendatovi o vilu původně nežádali, když jim bylo slíbeno, že opravy neprodleně začnou. Teprve když se 18 let po převratu s nimi nezačalo, začali logicky ztrácet trpělivost. Můj názor viz výše.
Zdeněk Lukeš
Petr
Nejsem odborníkem na architekturu, ale nic obludnějšího(snad kromě paneláků)jsem nikdy neviděl. Za zlomek ceny rekonstrukce by tam mohla vzniknou opravdu nádherná vilka. Tímto blahopřeji firmě, která údajně takzvaně vyhrála výběrové řízení. 146 mil. Kč - nikomu nepřipadá nic divného?
Nejte-li na něco odborníkem, tak to raději nekomentujte.
Zdeněk Lukeš
Václav Šámal
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda bude vila rekonstruována ve všech detailech do původní podoby nebo zda budou v určitých případech použity moderní konstrukce, postupy a vybavení. Mám na mysli zasklení (rámy, skla), vytápění, zařízení koupelen a kuchyně, osvětlení. Konkrétně si myslím, že pokud by stavitelé dvacátých let měli dnešní materiály pro rámy oken, rádi by je použili a na architektonickém vyznění by to stavbě i něco přidalo. Samozřejmě nemám na mysli plast nebo masívní tzv. europrofil.
Projekt, který jsem do všech podrobností viděl, počítá s exaktní restaurací a rekonstrukcí veškerého zařízení do posledního šroubku. U tak mimořádných staveb je to obvyklé. Je to skvělý studijní materiál a až na výjimky takovému přístupu jak u vily Müller v Praze, tak u Tugendhatu nic nebrání. U Müllerky je třeba dnes moderní systém vytápění, ale jinak je vše buď autentické nebo přesné kopie. Moderní interiér je jen ve třech podružných místnostech, k nimž se nedochovala dokumentace.
Zdeněk Lukeš
Milan
Jak je možné, že tento objekt, který byl stavěn z nejkvalitnějších materiálů, zchátral takovým způsobem, že je do něj nutno investovat 150 mil., tj. částku, která by něpochybně stačila na postavení nové vily? Ze stejné doby u nás existuje tisíce staveb, které bez podstatných rekonstrukcí a oprav v pořádku existují dodnes. Nebyla vila Tugendhat sice architektickým skvostem, ale po stránce stavební paskvilem? Neříkejte, že byla postavena ve svahu atd., takových domů je taky mnoho a nerozpadly se.
Každý dům, pokud se o něj desetiletí nestaráte, chátrá. Má-li zcela unikátní vybavení, je pak oprava o to nákladnější. Platí to jak pro středověký kostel, tak pro moderní stavbu.
Zdeněk Lukeš
Michal
Dobrý den, chci se zeptat, zda budou při rekonstrukci použita původní okna, která zajížděla do podlahy a zda budou z jednoho kusu skla, jak tomu bylo před první rekonstrukcí. Díky
Ano. Jeden mechanismus na stahování oken je dokonce dosud funkční. To okno bylo v době, kdy na zahradu dopadla bomba, ve spuštěné poloze, takže se zachovalo. Ostatní byla nahrazena okny ze dvou částí,což je samozřejmě hrozné. Po rekonstrukci by mělo vše fungovat tak, jako kdysi.
Zdeněk Lukeš
Vladislava Krajčová
Dobrý den pane Lukeši, vznikla podle Vás v poslední době na území Česka stavba podobných kvalit a významu jako Tugendhat? Či je podle Vás k tomu u nás příležitost? Jaký vztah mají Češi k architektuře? Děkuji za odpověď.
Tyto věci se lépe posuzují s větším časovým odstupem. Ale jistě stavby, jako pavilon "Z" v Brně, Bruselská restaurace v Praze, vysílač na Ještědu, nové betonové věže emauzského kostela v Praze - mám-li připomenout některé z komunistické éry - mají evropské parametry a byly publikovány v zahraničí. Z těch po roce 1989 je ve světě nejznámnější Gehryho Tančící dům, zejména díky proslulosti autora. Světové parametry má asi ještě Nová oranžérie Evy Jiřičné, pár staveb patří k solidnímu evropskému průměru. To není tak úplně špatná bilance, ale mohla by být lepší.
Zdeněk Lukeš
hanka švarcová
dobrý den, zajímal by mě váš názor na domy , které se opravují a nikdo v nich nežije, trochu moc vynaložené energie a prostředků......doufám, že se po rekonstrukci bude možné podívat, když vilu nebyla navrácena původním majitelům
Tady se samozřejmě se zpřístupněním Tugendatu počítá - podobně, jako můžete navštívit i jiné památky UNESCO nebo třeba v Praze Bílkovu nebo Müllerovu vilu (tedy Bílkova je právě v rekonstrukci). V Brně se zpřístupní i další dva cenné vilové objekty - Wiesnerova vila, která dřív sloužila papalášům, a vlastní dům architekta Jurkoviče.
Zdeněk Lukeš
v. jetmar
pokud vím vila byla původním vlastníkům vrácena! ti se jí zřekli, po té co ukradli a prodali movitý majetek a nechtěli platit nesmyslně předraženou rekonstrukci. Můžete nám vysvětlit, proč je kalkulace za pohou opravu vily ve výši ceny nového činžovního domu? prosím jen fakta.
Vila vrácena nebyla - viz výše. Vrátila se část movitého majetku - samozřejmě dle zákona. To se týká originálu torsa sochaře Lehmbrucka, jehož odlitek je nadále v Tugendhatu, takže o nic nepřijdete (originál byl v depozitářích brněnské galerie). Předměty, které ukradli nacisté a po válce komunisti,každý slušný režim vrátí původním majitelům.
Zdeněk Lukeš
Jana Kolmá
Dobrý den, vím, že to sem asi nepatří. Ale moc mě zajímá váš názor na nejvyšší mrakodrap na světě Burdž Dubaj. Díky
Nelíbí se mi - jak architektura (trochu mi to připomíná věž Orthtrang z Pána prstenů), jež je dílem známé americké firmy SOM a architekta Adriana Smithe - tak i místo. Mrakodrap je v prázdné poušti jen planým gestem. Jinak je to ovšem z technického hlediska úžasné...
Zdeněk Lukeš
Kateřina
Dobrý den, nehrozí při opravě vily v režii města něco podobného, co vidíme při opravě Karlova mostu? Lze to vůbec zajistit? S tím také souvisí, proč nemohli rekonstrukci provést původní vlastníci. Dle mého názoru by tam toto riziko bylo menší.
Těžko srovnávat - Karlův most byl tisíckrát ve svých dějinách opravován, konstrukce mnohokrát vyměněna, je otázka, co ještě autentického z gotiky tam zbylo. Tím nechci způsob dnešní opravy obhajovat, ani to udělat nemohu - na to nejsem odborník. Je to i otázka peněz, most těžko můžete na dvacet let zavřít a celý ho rozebrat a opatrně sestavit, to vše pak provádět jen se specialisty na restaurování uměleckých děl. Takže raději k Tugendhatu: Oba potenciální restituenti se sami (neb jsou v oboru odborníky) na dokumentaci a návrhu restaurování podíleli a jsou členy expertního týmu, podobně jako další osobnosti. Takže je snad záruka kvality.
Zdeněk Lukeš
Václav Levý
Jste historik architektury?
Doufám, že ano. Díky za všechny položené otázky, hodina uplynula, loučím se s přáním, abychom se za dva roky mohli jít podívat do krásně restaurované vily Tugendhat a obdivovat jejího tvůrce - Ludwiga Miese van der Rohe. Připomínám, že navrhl i jiné báječné stavby, jako Muzeum moderního umění v Berlíně, mrakodrapy v New Yorku (Seagram na Park Avenue) a Chicagu (Lake Shore Drive), či slavný kampus IIT... A taky německý pavilon v Barceloně 1929, který si konzervativní Španělé zbourali, aby jeho kopii nedávno postavili na původním místě (dnes jedna z největších atrakcí města). My máme jeden originál, což je přece jen trochu lepší;-).
Zdeněk Lukeš