Policie prý podle Lidových novin hledá cestu, jak řidičům při dechových zkouškách tolerovat minimální množství alkoholu. Nyní platný zákon, který žádný alkohol nepřipouští, ale měnit nechce.

"Asi by to nebylo dobré. Budeme ale hledat jakékoli jiné řešení tohoto problému," řekl deníku šéf dopravní policie Leoš Tržil. Konkrétní ale nebyl. Podle listu by se tolerance mohla týkat hranice do 0,24 promile, což je prý hodnota, kterou má v krvi dospělý muž asi půl hodiny po vypití jednoho desetistupňového piva.

Od ledna zavedla dopravní policie povinnou dechovou zkoušku u každé silniční kontroly, tento krok už našel své zastánce i kritiky. K zavedení tolerance chce údajně policie přistoupit nejdříve na konci ledna. V té době totiž bude mít k dispozici první výsledky častějších kontrol na alkohol.

Hodlá tak zjistit, jaký podíl tvoří právě případy s malým množstvím alkoholu do 0,24 promile. "Musíme mít představu, kolik takových případů vůbec je. Teprve potom bychom začali řešit nějaká konkrétní opatření," cituje list Tržila. Vzhledem k jasnému znění zákona by však nestačil k toleranci ani interní pokyn hlídkám, uvedl deník.

Může pomoci metrologický institut

Policie tak prý "připravuje šalamounské řešení" - pomoci by ji prý měl Český metrologický institut, který testuje přístroje na měření alkoholu. Mohl by uvést, že naměřená hodnota pod 0,24 promile není průkazná. Pak by teprve mohl následovat zmíněný pokyn dopravním policistům.

Podle deníku přivedl policii k úvahám o toleranci malého množství alkoholu strach ze zbytečného papírování a vyšších výdajů.

Policisté nechtějí nic jiného než to, co už několik měsíců platí pro přestupkové odbory na úřadech, ty už dnes takhle nízká překročení zákazu alkoholu odkládají, pokud se člověk nepřizná, že před jízdou pil.

Práce policie, která musí ze zákona vyřídit jakýkoli případ řidiče s alkoholem, je tak podle listu v takových případech zbytečná.