Jaké expozice uvidíte po otevření muzea

Hornictví, Uhelný a rudný důl
Dějiny dopravy
Foto kino
Astronomie
Hnací stroje a motory
Fotografický ateliér
Tiskařství
Technika v každodenním životě
Prvních sto let
Architektura, stavitelství a design

Po mnohaleté rekonstrukci by Národní technické muzeum (NTM) v Praze na Letné mělo znovu zpřístupnit návštěvníkům své expozice. Slavnostní otevření je plánované na podzim letošního roku, kdy instituce oslaví 100. výročí svého fungování.

Na co se mohou návštěvníci těšit? Ve foyer třetího patra je instalován nový exponát - opravená interiérová fontána, která vznikla pro světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, kde dostala také jednu z cen. "V expozici astronomie bude možno vidět i se dotknout pravého originálního meteoritu nalezeného v Argentině, váží 71 kilogramů," vyjmenovává novinky mluvčí muzea Alice Třísková.

V dopravní hale přibude Letoun Spitfire S-89, muzeum zakoupilo i motocykl Jawa 250 typ 11, přezdívaný 'Pérák'.

Nové budou také celé expozice - zcela poprvé se představí výstavy věnované architektuře, technice v každodenním životě a tiskařství. Expozice Skleněný ateliér bude obsahovat repliku historického ateliéru, kde lidé uvidí, jak se pořizovaly fotografie v 19. století, dodala Třísková.

Rekonstrukce od roku 2003

Národní technické muzeum je rekonstrukci od roku 2003. V prvních letech probíhaly úpravy za provozu, protože instituce nemá prostředky a podmínky k tomu, aby se dočasně vystěhovala do jiného objektu. Celkové náklady vyčíslila Třísková na 438 milionů korun. 

Podle tiskové mluvčí byla rekonstrukce nevyhnutelná, protože technický stav objektu byl významně ovlivněn skutečností, že budova byla dostavována v režimu válečného hospodářství, a řada stavebních a zejména interiérových detailů nebyla nikdy dokončena v souladu s projektem. Také materiály použité na stavbu jsou poznamenány válečnou dobou.  

V srpnu 2008 byla dokončena dvouletá náročná stavební rekonstrukce hlavní budovy technického muzea. "Během této etapy byly dokončeny části budovy rozpracované již v I. etapě, zejména pak dvě patra kanceláří a prostory archivu. Následně pak proběhla stavební obnova nejvýznamnějších vnitřních částí budovy - vstupního vestibulu, foyery v jednotlivých podlažích, hlavního schodiště, kinosálu, dvou výstavních sálů a pěti expozičních sálů," prozradila serveru iHNed.cz mluvčí muzea Alice Třísková.

V roce 2006 se do muzea podívali návštěvníci naposledy, pak se jeho brána uzavřela. Poté začal složitý proces tvorby a vybavování nových expozic na 9 700 čtverečních metrech plochy. V rámci třetí fáze rekonstrukce dojde k opravě vnější fasády a oplocení celého areálu.

"Současně po celou dobu třetí etapy rekonstrukce bude probíhat realizace jednotlivých expozic," prozradila mluvčí muzea. "V současné době jsou před dokončením dvě expozice - 'Tiskařství' a 'Architektura a stavitelství', pracuje se v dopravní hale, probíhají restaurátorské práce na sbírkových předmětech pro expozice," dodala.

Muzeum se rozšiřuje

Národní technické muzeum plánuje v budoucnu přístavit další objekt na Letné, stavbu dvou depozitárních hal v Čelákovicích nebo vybudování Železničního muzea v areálu bývalého lokomotivního depa na Masarykově nádraží v Praze.

Historie technického muzea se začala psát v roce 1908, kdy bylo oficiálně založeno. "Od svého otevření v roce 1910 sídlilo v provizorních prostorách ve Schwarzenberském paláci v Praze na Hradčanech, posléze v letech 1938 - 1942 postavilo vlastní budovu na Letné," informuje NTM na svém webu. Pozdně funkcionalistická stavba je zařazena na seznam kulturních památek hlavního města.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist