"Naší vizí je, že bychom se chtěli zaměřit na děti a na roli romské ženy," řekla ČTK ředitelka kanceláře vládní rady pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová, která má organizaci českého předsednictví projektu na starosti. Za další prioritu, na kterou by se Česko v čele projektu mělo zaměřit, Hrabaňová označila zvýšení státní podpory neziskovým organizacím pomáhajícím Romům.
"Konkrétní plán ale zatím ještě není," konstatovala Hrabaňová. Cíle českého předsednictví jeho organizátoři podle ní představí zřejmě v květnu.
Česko v čele Dekády Romů vystřídá sousední Slovensko. Projektu se dále účastní Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Srbsko, Makedonie, Chorvatsko a Černá Hora.
Desetiletý projekt, oficiálně nazývaný Dekáda romské inkluze, odstartoval v roce 2005 a potrvá do roku 2015. V Česku se zaměřuje na zlepšení vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a zdraví Romů. Program iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute).
Česko už má plán, jak včlení Romy do většinové společnosti - čtěte ZDE
Romové tvrdí: Anticiganismus se dál šíří a zodpovědný za to je stát - čtěte ZDE
Sociální vyloučení se přenáší z generace na generaci. Romské děti mají oproti ostatním jen poloviční šanci na úspěšné ukončení základní školy a ještě horší vyhlídky na získání kvalifikace a zaměstnání.
Při hodnocení výsledků jednotlivých zemí po dvou letech trvání Dekády Romů se Česko umístilo na čtvrtém místě z devíti zúčastněných států; nejúspěšnější tehdy bylo Maďarsko. Neziskové organizace, které hodnocení připravily, tehdy v ČR poukázaly na nedostatky zejména v komunikaci ministerstev se samosprávami; ve srovnání s některými dalšími účastnickými zeměmi však Česko podle nich pokulhávalo právě vzdělávání Romů i přístupu ke zdravotní péči. Za nedostatečná hodnotitelé označili i opatření proti diskriminaci.
Mezitím ČR po vzoru ostatních členských zemí EU loni přijala antidiskriminační zákon na podporu práv menšin. Romům by měla pomáhat zejména vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, která s vybranými městy a obcemi připravuje od loňska konkrétní programy pomoci. Jen letos hodlá vedení agentury obcím a městům s romskými lokalitami pomoci z fondů EU získat až 750 milionů korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist