V Dominikánské republice v úterý zemřela ve věku 59 let Katherine Terellová Švejnarová, manželka profesora Jana Švejnara. Rodina trávila na ostrově dovolenou.

Do širšího povědomí české veřejnosti vešla počátkem loňského roku, kdy se Švejnar ucházel o post prezidenta České republiky. "Příčinou smrti byly dlouhodobé dýchací obtíže," oznámil Daniel Herman, tajemník profesora Švejnara. Švejnarova manželka podle něj měla několik let vážné potíže s dýcháním, komplikace vedoucí až k úmrtí ale podle něj byly překvapivé.

Vánoce ještě manželé trávili v USA a kdyby se projevily zdravotní potíže, na dovolenou by zřejmě neodjížděli. Švejnar podle Hermana nyní míří zpět do Spojených států, kde bude i pohřeb.

Katherine Terrellová byla profesorkou ekonomie. Vyrostla v Latinské Americe, kromě angličtiny hovořila španělsky, francouzsky a díky letitým pobytům v Čechách a spolupráci s českými ekonomy měla i základy češtiny. 

Její práci využilo i české ministerstvo 

Ve svém výzkumu se zabývala dopadem globalizace na zaměstnance a firmy v rozvíjejících se ekonomikách, především v Latinské Americe a ve střední a východní Evropě, kde byl přechod do prostředí globálního trhu velmi náhlý. Napsala několik článků o české ekonomice, včetně článků psaných společně s profesorem Švejnarem, s nímž má dvě děti, Lauru a Daniela.

Její skripta se stala první učebnicí ekonomie práce, kterou používalo české ministerstvo práce a sociálních věcí začátkem 90. let. Léta také spolupracovala na organizaci studentských výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy. Prahu pokládala za svůj druhý domov. 

Šestapadesátiletý profesor Švejnar patří k nejznámějším ekonomům českého původu. V roce 1970 opustil ještě před maturitou Československo a odjel do zahraničí. Chybějící maturitní vysvědčení, kvůli kterému měl problémy s přijetím na evropské univerzity, jej nakonec přivedlo do USA.

Studoval ekonomii na Cornellově a později Princetonské univerzitě. Nyní působí jako profesor na Michiganské univerzitě. Loni jako nestraník kandidoval na českého prezidenta, vítězem se však stal Václav Klaus.