Blogy
Kauzy smíchovského starosty Milana Jančíka

Najetí do strážníka

V roce 2002 se Milan Jančík pokusil autem přejet přes Mánesův most, který byl ale po povodních uzavřený. Jančík najel na strážníka, který cestu hlídal, zranil ho a ujel. Strážník ale později změnil výpověď.

Černé duše

Někteří členové ODS obviňují Jančíka z toho, že do strany přivedl černé duše a tím ve svůj prospěch ovlivnil rozhodnutí stranických orgánů. Případ řešil soud, Jančík ale vyvázl. 

Pozemky od drah

Starosta vzal z městské kasy čtvrt miliardy korun a dal je do úschovy k advokátovi. Chtěl za ně koupit od Českých drah pozemky u smíchovského nádraží. Neměl ale souhlas zastupitelstva. Dráhy navíc uvedly, že pozemky neprodávají. Případ prošetřovala policie, Jančík nebyl z ničeho obviněn.

Tiskový mluvčí kontroverzního starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) Radovan Myslík se pokusil v globální internetové encyklopedii Wikipedie upravit Jančíkův životopis. Údajně zmanipuloval heslo a vymazal z encyklopedie údaje o skandálech, které jsou se jménem starosty spojovány. Jančíkův spolupracovník se ale hájí tím, že informace odstranil omylem.

Informuje středeční Mladá Fronta Dnes (MfD).

Wikipedie o Jančíkovi mimo jiné napsala, že v prosinci roku 2002 srazil autem strážníka, který mu chtěl zamezit ve vjezdu na uzavřený Mánesův most. "Kontroverze též vyvolával jeho způsob prodeje nemovitostí na Praze 5 a fingovaný nákup pozemků," cituje deník informace z encyklopedie.

Stránka je uzamčena

Jančíkův spolupracovník Radovan Myslík údajně využil toho, že do encyklopedie může zasáhnout každý uživatel internetu, a negativní informace o starostovi několikrát smazal.

Poprvé stránku upravil v pondělí odpoledne. Správci Wikipedie si změny všimli o hodinu později a navrátili do encyklopedie původní obsah. V úterý informace o Jančíkovi přepsal podruhé. Ani tentokrát to však správcům neušlo a opět obnovili původní stav. Po dalších pokusech mluvčího editovat heslo "Milan Jančík" pak raději Wikipedia stránku uzamkla.

"Stránka v tomto okamžiku nemůže být editována. Omlouváme se za nepříjemnosti ... snažíme se stránky zamykat, pouze pokud je to absolutně nutné, a odemykat je, co nejdříve to jde," informuje Wikipedia na webu.

Bez vědomí starosty?

Myslík ale tvrdí, že údaje smazal omylem. "Snažil jsem se ve starostově životopisu opravit informace, které nejsou pravdivé," řekl mluvčí. "Já jsem Wikipedii dosud needitoval, proto jsem nevěděl, jak mám postupovat. Chtěl jsem tam dát jen odkaz na starostův životopis a jeho webové stránky. Omylem jsem však to ostatní smazal," hájil se Myslík v rozhovoru pro Mf Dnes. Vše prý dělal bez vědomí Jančíka.

Českým správcům encyklopedie se Myslík omluvil, ale zároveň zdůraznil svoji nespokojenost. "Kritizoval jsem rovněž obsah hesla, který je podle pravidel pro vkládání příspěvků na Wikipedii nevyvážený a zoufale nekompletní," poznamenal Myslík. Od správců encyklopedie prý následně dostal instrukce, jak s heslem o Jančíkovi může zacházet.

"O takto brutální zásah do encyklopedie se doposud žádný z českých politiků nepokusil. Wikipedie je v celém světě naprosto apolitická a nezávislá, proto je něco podobného nepřípustné," řekl MfD jeden z českých správců serveru.