Téma
Speciál iHNed.cz
Titul snadno a rychle

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) oficiálně zveřejnila závěrečnou zprávu k doktorskému studiu na plzeňských právech. Ze 63 absolventů shledala u 14 vážné pochybení.

Zpráva potvrdila, že někteří zájemci byli přijati mimo přijímací zkoušky, doktorandy zkoušeli lidé bez právnického vzdělání, zkušební týmy byly několikrát sestaveny účelově. Ve všech 14 případech komise doporučila prověřit dizertaci, případně zahájit řízení o odebrání titulu, zjistila ČTK z www.zcu.cz.

"Na základě svého šetření komise konstatovala, že ve 14 případech studijní dokumentace dokládá vážná pochybení," uvedla ZČU.

Ve dvou případech zjistila komise splnění předepsaného studia včetně obhajoby doktorské práce za velmi krátkou dobu.

"Studijní dokumentace v těchto případech obsahuje vážné nedostatky, státní zkouška a obhajoba dizertace proběhla před komisí, jejíž jmenování nebylo schváleno vědeckou radou fakulty, s doktorskou prací bylo manipulováno po jejím odevzdání," uvedla komise ve zprávě.

Stejně vážná pochybení konstatovala i ve dvou dalších případech, kdy státní doktorská zkouška a obhajoba dizertace proběhly před neschválenou komisí, v dokumentaci absolventů jsou závažné nedostatky, a to zejména v oponentských posudcích. "Také v těchto případech je důvodné podezření z manipulace s dizertační prací," dodala komise.

V dalších dvou případech je navíc doloženo vysvědčení o doktorské zkoušce konané v oboru Správní právo, není doloženo rozhodnutí o změně tématu dizertační práce, ale titul byl udělen v oboru Občanské právo.

V ostatních osmi případech kontrola jako nejzávažnější pochybení shledala konání státní doktorské zkoušky a obhajoby práce před komisí, jejíž jmenování nebylo schváleno vědeckou radou fakulty.

Ve všech 14 případech komise doporučila prověřit kvalitu obhájené dizertace nezávislými odborníky, případně zahájit řízení vedoucí k odebrání titulu Ph.D.

Univerzita už ví, jak případně odebírat tituly 

Univerzita zatím oficiálně nepotvrdila žádné jméno absolventa doktorského studia, u něhož hrozí odebrání titulu. Její vedení ale pro média některá jména připustilo.

Na seznamu podezřelých absolventů doktorského studia je podle zatím oficiálně nepotvrzených informací například jméno bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče, předsedy akademického senátu fakulty Daniela Teleckého, pedagoga Jana Kavky, bývalého vysokého policejního důstojníka Jana Brázdy, pedagoga Jana Suchého i advokáta Eduarda Bruny, jenž obhajoval například Jiřího Čunka.

ZČU už má k dispozici právní analýzu, jak postupovat v případě odebírání titulů. Rektor Josef Průša uvedl, že některé výstupy z ní zveřejní. Komise nyní prověřuje dokumentace všech 830 absolventů rigorózního řízení. Podle některých názorů mezi nimi nakonec bude do deseti případů nejzávažnějších pochybení, u nichž se bude zvažovat možné odebrání titulu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist