Pražské letiště zpřísnilo bezpečnostní pravidla při odbavování letů do Spojených států. Dodatečná opatření byla zavedena na žádost americké strany a jejich konkrétní podobu letiště nemůže zveřejnit, sdělila v neděli Olga Jurková z tiskového oddělení Letiště Praha. Posílení bezpečnosti u letů do USA bylo ohlášeno z mnoha zemí poté, co se v pátek jeden cestující pokusil vyhodit do povětří airbus A330 mířící z Amsterodamu do Detroitu.

U letů z Prahy do USA se dlouhodobě uplatňují přísnější bezpečnostní opatření než u linek do jiných zemí, doplnila Jurková. Zpřísněná kontrola tak nemá vliv na délku odbavení těchto letů. V zimním letovém řádu má Praha pouze jednu přímou linku do Spojených států, kterou provozuje společnost Delta Air Lines.


Pražské mezinárodní letiště původně k žádným mimořádným opatřením sahat nechtělo. Podle Jurkové byly stávající bezpečnostní kontroly dostatečné. "Kontrolu necháváme beze změny, probíhá přesně podle pravidel Evropské unie," uvedla ještě v sobotu pro ČTK. Situaci v mezinárodních letech prý budou experti letiště sledovat.

Incident na lince z Amsterodamu do Detroitu, při kterém se útočník snažil odpálit nálož, se odehrál krátce před plánovaným přistáním v USA. Na palubě airbusu s bezmála 300 osobami sice nakrátko propukl požár a zmatek, ale trhavina neexplodovala, cestující atentátníka přemohli a stroj bezpečně přistál.

Nigerijec prošel přes dvě bezpečnostní prohlídky

Americké úřady znepokojily informace, že útočník patrně trhavinu připravil až na palubě letounu ze dvou látek, s nimiž úspěšně prošel předletovou kontrolou. Muž do Amsterodamu přicestoval z Nigérie, odkud pochází, a na letišti Schiphol strávil několik hodin v tranzitu. Nigerijské i nizozemské úřady ujišťují, že v Lagosu i v Amsterodamu se podrobil řádné bezpečnostní prohlídce.

Na americkou žádost se zpřísňují bezpečnostní opatření také u spojů mířících do USA mimo jiné z Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska, Švédska, Norska a Dánska.