ČSSD viní z údajně chybné úpravy výběru pojistného na sociální zabezpečení koaliční vládu Mirka Topolánka a tehdejšího ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (oba ODS).  Úprava vznikla v době, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí vedl Zdeněk Škromach (ČSSD).

Stát může podle socialistů přijít zhruba o 130 miliard korun, řekl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Na případ jako první upozornily Hospodářské noviny.

V zákoníku nebyla od ledna do června roku 2007 věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává. Stát údajně neměl zákonný podklad pro jeho vybírání. Ministerstvo práce s touto interpretací nesouhlasí, vyměřovací základ byl podle jeho názoru určen vládním nařízením.

"Až bude problém plně na stole, budeme se jím zabývat. Považujeme jej za velmi závažný," uvedl k tomu premiér Jan Fischer

"Novelu zákoníku předložil Škromach v červnu 2005, chybu neobsahovala," uvedl Paroubek. "Nedostatek se do něho dostal při listopadovém jednání ve sněmovním sociálním výboru," tvrdí šéf socialistů. Tomuto výboru od července 2004 do června 2006 předsedal sociální demokrat Jaroslav Krákora.

"Kolosální neschopnost a neuvěřitelná nedbalost "

Ministerstvo podle Paroubka o problému vědělo. Opravit ho ještě za Škromacha se nestihlo, novelu ale ministerstvo připravilo.

V září 2006 se změnila vláda a problém zdědil Nečas, který zvolil místo změny zákona vládní nařízení. Podle předsedy ČSSD Legislativní rada vlády uvedla, že má o takovém postupu pochyby. Vláda prý navzdory tomu nařízení schválila.

"Topolánkova vláda tedy přes varování Legislativní rady vlády zvolila vědomě chybné řešení," zdůraznil Paroubek. Označil to na "neuvěřitelnou nedbalost" vlády a "kolosální neschopnost" Nečase.

Krajský soud v Ústí nad Labem už rozhodl jeden spor o pojistné mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla, a to ve prospěch společnosti. Verdikt bude ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Podle Paroubka existují signály, že verdikt potvrdí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist