Ozbrojený pachatel ve středu po 10. hodině přepadl pobočku Komerční banky v Novodvorské ulici v Praze, držel dva rukojmí a požadoval výkupné řádu několika milionů korun. Přibližně po dvou hodinách propustil jednu ženu, ředitelku pobočky.

Pár minut po 14. hodině spustila policie bleskový zásah. "Nejprve se ozvala rána, policie použila rozbušku a poté dovnitř vtrhlo několik mužů," popsal situaci reportér HN. Policie poté po čtyřech hodinách od přepadení vyvedla i druhou zadržovanou ženu, nebyla zraněná, pouze v psychickém šoku.

Také lupič neutrpěl při akci žádné zranění. Je pouze otřesený. "Byl překvapen rychlostí zásahu," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan. Policie ho zatkla.

Skupina asi 10 až 15 policistů zasáhla poté, co se vyjednávači podařilo dostat pachatele do odlehlého místa, dodal Hulan. Významnou roli podle něj sehrála policistka v civilu, která odlákala pachatelovu pozornost.

Pachatel si místo vyhlédl už v úterý

Policie se o přepadení banky dozvěděla krátce před 10:30 telefonátem na tísňovou linku 158. "Muž hrozil černou krátkou zbraní a chtěl hotovost," uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policie se pokoušela nejdřív s pachatelem vyjednávat. Vyjednávač se dostal do interiéru banky a podařilo se mu navázat s maskovaným mužem kontakt. "Stále intenzivně vyjednáváme," uvedl ve 13. hodin Hulan.

Podle České televize (ČT) pachatel vyhrožoval, že pokud by nedostal do dvou hodin tři miliony, použije zbraň. Krátce po 14. hodině vyvedla policie druhou zadržovanou osobu, zhruba padesátiletou ženu.

Podle České televize byl lupič v pobočce již v úterý. Muž zahalený v roušce se přišel optat na podnikatelský úvěr v řádu několika statisíc korun. Ve středu se do banky vrátil znovu, tentokrát se všemi potřebnými dokumenty i se střelnou zbraní. Vyplývá to z informací pracovníka bezpečností služby Komerční banky.

Lupič zadržoval údajně ředitelku pobočky a zaměstnankyni oddělení poskytování půjček.

Na místě asi 100 policistů

Podle reportéra HN bylo okolí budovy vyklizené a obehnané policejní páskou. Policisté evakuovali také sousedící objekty a uzavřeli obchody. Na místě byly zásahová jednotka, útvar rychlého nasazení (URNA), celý tým vyjednávačů, pyrotechnici, hasiči a záchranka. Situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník.

V okolí banky bylo přibližně 100 policistů.  Podle zpravodaje ČTK na místo dorazili i policejní odstřelovači.

Výběr případů, kdy byli v České republice drženi rukojmí

1. listopadu 1994 - Expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku přepadl maskovaný lupič. Podle policie lupič s pistolí donutil pokladní k vydání peněz. Peníze vložil do tašky, a třiadvacetiletou pokladní s pistolí přiloženou k hlavě vyvedl ven jako rukojmí. Podle televize Nova lupič odcizil 1,2 milionu korun. Pachatel byl později dopaden.

14. ledna 1999 - Ozbrojený muž přepadl pobočku Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku, odkud ukradl přes 80.000 korun. Při přepadení si pachatel vzal jako rukojmí klienta banky, nikdo nebyl zraněn.

14. prosince 2007 - Chomutovskou pobočku Raiffeisenbank přepadli tři lupiči. Z místa činu ujeli v dodávkovém voze. Podle policie si s sebou pachatelé při útěku vzali jednoho muže jako rukojmí, kterého později propustili. Šestice mužů obviněných z přepadení letos v září stanula před soudem.

29. května 2009 - Sedmačtyřicetiletou ženu, která v náruči držela 1,5 roku staré dítě, si vzal jako rukojmí lupič během přepadení banky v Ostravě-Zábřehu. Ženě přiložil ke krku nůž a donutil ji dojít až k pokladnám. Tam pracovnici banky přinutil vydat větší obnos peněz.

16. prosince 2009 - Ozbrojený pachatel držel podle policie v Komerční bance na Novodvorské ulici v Praze 4 dva rukojmí, později jednoho propustil, a požaduje výkupné.

Policisté evakuovali okolí

Podle serveru iDnes.cz chtěl muž výkupné tři miliony korun. Policejní mluvčí Tomáš Hulan hovořil o požadavku několika milionů korun. "Přesná částka nám zatím není známa," řekl Hulan v poledne v ČT.

Zásah komplikoval také dopravu v místě. Policisté uzavřeli část ulice Novodvorská. Linky autobusů, které jezdí v ulici, byly podle mluvčího Dopravního podniku Ondřeje Pečeného odkloněny. "Momentálně přes Novodvorskou nejezdí nic. Všechny autobusy jedou po lince 121," řekl ČTK.

Peněžní ústav je v patře nad prodejnou Albert v sídlištním komplexu provozoven. V těsné blízkosti je zastávka MHD Sídliště Novodvorská. Stejnou pobočku KB přepadl lupič už v červenci 1999, tehdy si odnesl sedm milionů korun. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist