Více nežli polovina Čechů a Slováků by se v případném referendu vyslovila pro zákaz výstavby minaretů u mešit. Hlasování by tak dopadlo stejně jako ve Švýcarsku, vyplývá z prosincového výzkumu agentury Network Media Service. Průzkumu se zúčastnil vzorek více než 900 respondentů z Česka i Slovenska.
Respondentům položili otázku, zda by se zúčastnili referenda o zákazu výstavby minaretů u mešit postavených v Česku, resp. na Slovensku. V rámci České republiky by se referenda zúčastnilo 78% obyvatel starších 18 let, na Slovensku by byla účast 70%.
Referenda by dopadla obdobně jako ve Švýcarsku, kde přibližně 58% Švýcarů hlasovalo pro zákaz výstavby minaretů. V České republice by se pro zákaz vyslovilo 54% voličů (na Slovensku 56%). S výstavbou minaretů častěji souhlasili muži než ženy a lidé s vyšším vzděláním a nadprůměrnými příjmy.
Švýcarská lidová strana, která referendum o zákazu minaretů - nikoli mešit - prosadila, pokládá vysoké štíhlé věže za symbol muslimské netolerance.
Referendu předcházela vyhrocená kampaň. Odpůrci minaretů zaplavili Švýcarsko plakáty se zahalenou muslimkou, na nichž z vlajky s helvetským křížem trčí tyto věže jako rakety. Spustili také na internetu hru, jejímž cílem je sestřelovat minarety, které vyrůstají mezi siluetami švýcarských památek. Obojí odsoudila švýcarská muslimská komunita i představitelé dalších církví.
Proč se Švýcaři bojí minaretů - čtěte ZDE
Malý minaret v Brně? Ani omylem, říkají tamní lidovci - čtěte ZDE
Švýcarská krajní pravice se raduje. V referendu prošel zákaz nových minaretů - čtěte ZDE
Naproti tomu populistická pravice v sousedním Rakousku neskrývá radost z výsledku hlasování. Podle předsedy Svobodných (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho Švýcaři "jednoznačně odmítli radikální islamismus" a vyjádřili svůj názor způsobem, který nelze zamést pod koberec řečmi o "politické korektnosti". "Je to vzorem pro Rakousko," dodal Strache podle APA.
Islám v Evropě
Jiná vyznání - buddhisté, hinduisté - se integrují v Evropě vcelku bez problémů. Potíž je v tom, že islám diktuje věřícím do nejmenších podrobností, jak se chovat v každodenním životě. Tady dochází ke střetům. Muslimové se cítí ublíženi, že nemohou například v pátek opustit pracoviště a věnovat se motlitbám. Vadí jim i spousta dalších věcí. Stačí nevhodný billboard poblíž mešity.
Muslimové jsou v prosazování svých požadavků razantní. Reagují na jakoukoli domnělou provokaci hodně hlasitě. To zase vyvolává protireakci převážně křesťanské a laické evropské veřejnosti. Britský filozof a publicista Timothy Garton Ash přirovnal militantní evropské muslimy k podrážděnému zvířeti, kolem kterého každý raději chodí po špičkách. Heslem dne evropských politiků je muslimy neprovokovat. Toho využívá krajní pravice.
Mnozí muslimové jsou přesvědčeni, že jejich právo na svobodné praktikování víry ční nad evropskými pravidly a zákony. Požadují například, aby se dodržoval v evropských firmách půst v průběhu ramadánu, aby byly zrušeny zákony, omezující nošení náboženských symbolů (včetně muslimských závojů) na veřejnosti. |
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist