Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice se nemusí omlouvat předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi a nemusí mu platit odškodné 50 000 korun. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který tak potvrdil červnový verdikt Městského soudu v Praze.

Politik v žalobě tvrdil, že takzvaná Kubiceho zpráva zasáhla do jeho práva na ochranu soukromého života a dobrého jména. Jednání soudu se nezúčastnil, Kubice ano. Podle pravomocného rozsudku musí Paroubek nahradit Kubicemu náklady soudního řízení.

Paroubek podá dovolání 

"Vítám ten rozsudek a očekával jsem ho. Reflektuje skutečnost, že jsem byl ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Reflektuje to, jakým způsobem jsme zprávu předali branně-bezpečnostnímu výboru, to znamená v režimu důvěrné," řekl dobře naladěný Kubice. Doplnil, že kauza pro něj znamená životní nepříjemnost a nikdy nekončící příběh.

To, že případ ještě není u konce, ostatně potvrdil i Paroubkův advokát Emerich Slavík. Po jednání uvedl, že proti rozsudku podá dovolání, případně se obrátí na Ústavní soud. "Pociťujeme entuziasmus k dalším krokům, protože se domníváme, že není skutečně možné, aby unikla spravedlnosti taková skandalizace osoby žalobce, která nemá obdoby svojí cyničností," prohlásil.

Kubiceho zpráva, která byla zveřejněna v roce 2006 těsně před parlamentními volbami, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Tvrdila, že tehdejší premiér se Paroubek snažil ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh.

Uspět může celá ČSSD  

Dokument obsahoval pasáž, podle níž měl Paroubkův známý Bohumír Ďuričko "mít během dovolené styk se svou nezletilou dcerou, kterou má mít k dispozici i Paroubek".

Paroubek tvrdí, že zpráva objektivně poškodila jak ČSSD, tak i jeho pověst. Jeho právník dnes před odvolacím senátem argumentoval tím, že Kubice nerespektoval předpisy a zveřejnění zprávy bylo vybočením z jeho pravomoci; navíc prý neupozornil, že údaje obsažené v dokumentu jsou jen neprověřené policejní stopy, nikoliv důkazy. "Šlo o zřejmou svévoli státního zaměstnance, která měla za následek zásah do osobnostních práv žalobce (Paroubka)," řekl právník.

Kubiceho právník Milan Hulík pak upozornil, že zpráva se skládala celkem ze tří částí - veřejné, která mapovala stav organizovaného zločinu v Česku, utajované, která hovořila o propojení organizovaného zločinu s některými politiky, a z části třetí, jež obsahovala informace o tom, co se o politicích vypráví v kriminálním podsvětí.

To, že se o zprávě dověděli novináři, nebyla podle Hulíka Kubiceho chyba; jeho klient se prý poté v médiích vyjadřoval jen k veřejné části zprávy a navíc pouze obecně.

Soud: Kubice vynesení zprávy nezavinil 

Odvolací senát Ludmily Říhové se pak přiklonil na Kubiceho stranu. "Nelze přehlédnout, že žalovaný předložil zprávu při výkonu své tehdejší funkce ředitele ÚOOZ. V tomto jednání ani odvolací soud neshledává vybočení z jeho (Kubiceho) činnosti, které by zakládalo jeho přímou odpovědnost," odůvodnila Říhová potvrzení prvoinstančního verdiktu.

Dodala, že zpráva byla předána okruhu osob, které byly prověřeny pro styk s utajovanými informacemi. Navíc bylo podle ní prokázáno, že zpráva byla předána v režimu důvěrné, a naopak prokázáno nebylo, že by ji Kubice předal ke zveřejnění. "Pokud došlo k úniku informací, tak to nezavinil pan žalovaný," uzavřela.

Soudce městského soudu v červnu odůvodnil zamítnutí žaloby tím, že Kubice při předkládání zprávy postupoval jako policista, a oprávněnost jeho kroků tedy mohou posuzovat jen příslušné policejní orgány. V dřívějším kárném řízení s Kubicem podle něj nebylo zjištěno, že by bývalý šéf ÚOOZ vybočil ze svých práv a povinností.

Špatná zpráva pro Paroubka: Za kauzu Kubice se nikdo omlouvat nemusí - čtěte ZDE

Ústavní soud zamítl Paroubkovu stížnost kvůli kauze Kubice - čtěte ZDE

Čtěte více

V jiném sporu ale uspěla ČSSD a pražský městský soud se musí znovu zabývat sporem strany s Kubicem a ministerstvem vnitra. ČSSD požaduje milion korun a omluvu kvůli Kubiceho zprávě.

Městský soud sice v únoru žalobu ČSSD zamítl, odvolací pražský vrchní soud však verdikt v neveřejném jednání zrušil, a navíc z kauzy vyloučil soudce Jaromíra Jirsu.

Vrchní soud vyhověl odvolání právníků ČSSD, kteří označili Jirsu za podjatého, když spor rozhodl ve prospěch Kubiceho.

Upozornili na to, že Jirsa se loni v listopadu účastnil jako host veřejné debaty o vztahu politiky a justice a dalším s hostů byl právě Jan Kubice, který mluvil o prorůstání organizovaného zločinu do politiky.

Jirsa tehdy na úvod svého příspěvku za smíchu studentů řekl, že neví, zda by neměl vyslovit svou podjatost a odejít, protože bude rozhodovat spor týkající se Kubiceho zprávy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist