Ministr financí Eduard Janota zůstává ve funkci. Požádal jej o to na pondělním ranním setkání premiér Jan Fischer a ministr žádosti vyhověl, sdělil ČTK vládní mluvčí Roman Prorok. Janota zvažoval odchod z kabinetu poté, co poslanci minulý týden pozměnili jím předložený návrh rozpočtu na příští rok.

"Za vysokou přidanou hodnotu mé vlády jsem vždy pokládal skutečnost, že nejde o kabinet levicový ani pravicový, ale o kabinet odborníků. A za takový ho chci považovat i nadále. Jedním z takových odborníků je pro mne i ministr financí Eduard Janota," uvedl podle mluvčího premiér Fischer po schůzce.

Podle informací ČTK se s ministrem sešel už po osmé ráno. Zabývali se věcnou analýzou struktury rozpočtu pro příští rok a východisky, které má vláda v rámci zákonných nástrojů k dispozici, uvedl Prorok. S výsledky své analýzy chtějí ještě v pondělí seznámit vládu.

Poslanecká sněmovna minulý týden hlasy levice proti vůli kabinetu přepracovala podobu státního rozpočtu na příští rok. Předseda vlády bezprostředně po hlasování uvedl, že pozměňovací návrhy, které se týkají více než 12 miliard korun, zlikvidovaly podzimní úsporný balíček vlády. Poslanci přes nesouhlas vlády přesunuli miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostal na úroveň 5,7 procenta.

Schodek i 200 miliard 

Audio
Eduard Janota před schůzkou s Janem Fischerem: Nechtěl bych být ve vládě kašparem
(Zdroj Čro1)

Janota v neděli v ČT připustil, že schodek státního rozpočtu letos může činit až 200 miliard korun. Státní rozpočet na letošní rok byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, v listopadu byl navýšen na 52,2 miliardy Kč.

Fakticky ale deficit rozpočtu letos přesáhne kvůli krizi podle dřívějšího odhadu ministerstva financí 175 miliard korun. Ke konci listopadu stát hospodařil s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun.