Ministr financí Eduard Janota připustil, že schodek státního rozpočtu letos může činit až 200 miliard korun. Státní rozpočet na letošní rok byl původně schválen se schodkem 38,1 miliardy korun, v listopadu byl navýšen na 52,2 miliardy Kč.
Fakticky ale deficit rozpočtu letos přesáhne kvůli krizi podle dřívějšího odhadu ministerstva financí 175 miliard korun. Ke konci listopadu stát hospodařil s rekordním schodkem 169,4 miliardy korun.
Janota: Horší rating prodraží splácení dluhu
"Vůbec nevylučuji, že ta hranice (schodku) bude někde kolem 200 miliard korun," řekl Janota v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr zároveň upozornil, že nepříznivý vývoj státního rozpočtu by mohl zhoršit ratingové hodnocení Česka, což by prodražilo splácení státního dluhu a zhoršilo podmínky pro státní dluhopisy.
V době hospodářské krize není podle Janoty snadné přesně odhadnout, jak se bude státní rozpočet vyvíjet. "V závěru roku bude mít na bilanci rozpočtu vliv nejen vývoj příjmů, ale také to, zda ministerstva utratí všechny peníze, které letos nárokují," upozornil Janota.
ČR naplňuje rozpočet nejhůře v novodobé historii - čtěte ZDE
Němci budou snižovat schodek rozpočtu až po krizi - čtěte ZDE
Sněmovna ve středu schválila státní rozpočet na příští rok s rekordním schodkem téměř 163 miliard korun. Přes nesouhlas vlády prosadili levicoví poslanci miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Poměr deficitu veřejných rozpočtů k hrubému domácímu produktu se tak dostane na úroveň 5,7 procenta.
Janota se v pondělí sejde s premiérem Janem Fischerem a oznámí, zda bude za této situace ve funkci ministra financí pokračovat. Pokud Janota na ministerském postu zůstane, chtěl by zformulovat nový návrh na úspory ve státním rozpočtu, včetně snížení výdajů v oblasti státního příspěvku na stavební spoření. O snížení podpory stavebního spoření uvažoval Janota při tvorbě prvního úsporného balíčku, nakonec toto opatření bylo z navrhovaných úspor vyškrtnuto.
Ministr by zvedl i daň z nemovitosti
Příjmy státního rozpočtu by se mohly podle Janotova názoru posílit pomocí zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty, do které spadají například potraviny. Podle Janoty připadá v úvahu také daň z nemovitosti, protože je v Česku "velmi nízká".
"Pochopitelně o tom (návrhu na úsporná opatření) uvažuji, protože takto pokračovat nemůžeme," řekl Janota, podle kterého by za tři roky dluh ČR vzrostl na dva biliony korun. Zároveň ale podotkl, že jeho případný úsporný návrh by zřejmě neměl velkou šanci na realizaci, protože politici nebudou chtít před sněmovními volbami sdělovat lidem nepopulární opatření.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist