Poslanci ČSSD a komunistů se budou při středečním hlasování za každou cenu snažit zvýšit výdaje státu na platy veřejných zaměstnanců skoro o sedm miliard. Ministr financí Eduard Janota je ale upozorňuje, že zvyšování nebo snižování platů zaměstnanců ve veřejné sféře zůstává plně v pravomoci vlády. Teprve Fischerův kabinet bude totiž bez ohledu na poslance rozhodovat, kolik peněz budou příští rok učitelé, policisté, hasiči nebo úředníci brát. Poslanci můžou jen udělat vládě prostor. „Oni nám nemohou nařídit, že bychom platy zvýšili. Nechci ale nic vylučovat. Pakliže by se vidělo, že rozpočet je na tom výrazně lépe, tak teoreticky je možné se k tomu vrátit,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Janota. 

HN: ODS pohrozila, že v případě velkých změn nepodpoří rozpočet. Věříte, že rozpočet ve středu dopoledne ve sněmovně projde?

Teď o tom neuvažuju. Jasně se tady naznačilo, jak kdo bude hrát a podle toho uvidíme.

HN: Sociální demokraté navrhli docela výrazné přesuny a navrhují vzít zhruba tři miliardy z důchodů, stavebního spoření a z dalších povinných výdajů státu. Jak velký problém by byl pro vás ty tři miliardy najít?

Já jsem jasně řekl, že například navýšení výdajů na sociální služby o tři miliardy jsem ochotný najít tak, aby to nebylo řešeno na vrub povinných výdajů. S ostatními návrhy poslanců nesouhlasím.

HN: Podle šéfa rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky jste poslancům řekl, že rozpočet má ve skutečnosti reálnou rezervu tři až čtyři miliardy. Díky tomu, že se nakonec nesnížila DPH na stravovací a další služby. Je to pravda?

To jsem já neřekl, to říká pan Sobotka. Pravda je ale taková, že nebyla schválena novela zákona o DPH, která měla snížit sazby DPH u pohostinství a některých služeb, takže z tohoto titulu se určitý prostor v příjmech udělal. Rozpočet s tímto snížením DPH počítal.

HN: Poslanci vám trošku fušují do pravomocí tím, že vám chtějí nařizovat, jak máte zvyšovat platy. To je ale přece výsostná pravomoc vlády...

To je pravda. Oni nám nemohou nařídit, že bychom platy zvýšili. Prostě stanovisko vlády je, že platy teď neřešíme. Nechci ale nic vylučovat. Pakliže by se vidělo, že rozpočet je na tom výrazně lépe, tak teoreticky je možné se  k tomu vrátit.

HN: Už několikrát jste řekl, že pokud rozpočet neprojde, tak byste pravděpodobně skončil. Platí to pořád?

Mé názory jsou i v tomto smyslu konzistentní.