Uhlíková stopa
Jde o výpočet množství skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, které člověk vyprodukuje svou každodenní činností.
Z čeho se bere
Největší uhlíkovou stopu za každým člověkem nechává jeho způsob dopravy. Vliv na uhlíkovou stopu má také třídění odpadu či náklady na energie.
Kalkulačky
Zjistit si, jakou má člověk uhlíkovou stopu, lze celkem snadno na internetu. Kalkulačku má na svém webu třeba ČEZ.
Prezident Václav Klaus, kterému právě vyšla v Dánsku kniha Modrá, nikoli zelená planeta, by zřejmě nesouhlasil, ale klimatické změny doléhají i na Českou republiku. Vláda dokonce minulý týden přijala nástin strategie, jak globálnímu oteplování čelit.
Před kodaňskou konferencí ministerstvo životního prostředí také zveřejnilo, jak by teoreticky Česko mohlo do roku 2020 snížit emise skleníkových plynů. Podle aktualizovaného plánu na ochranu přírody by to mohlo být až o 40 procent. "Možné to je, ale musí se pro to něco udělat, a je otázka, jestli se to podaří," krčí rameny nad plánem ministra Jana Dusíka ekolog a senátor za občanské demokraty Bedřich Moldan.
Světlejší silnice
Co tedy potká v důsledku zvyšujících se teplot Českou republiku? Podle ministerstva životního prostředí se Češi musí připravit na to, že bude přibývat parných letních dnů, při nichž je pobyt ve městech velmi nepříjemný. Řešením by mělo být budování parků nebo nahrazování černého asfaltu na silnících světlejším povrchem. Vedra také povedou k vysychání povrchových a podpovrchových vod v zastavěné krajině.
Globální oteplování vyhání turisty a bere Italům tradiční jídelníček - čtěte ZDE
Za zveřejněním zpráv o lžích klimatologů stojí Rusové, tvrdí Britové - čtěte ZDE
Nárazově bude zase na některých místech vody až moc - s klimatickými změnami jdou totiž ruku v ruce bleskové povodně. Aspoň v českých zeměpisných šířkách. A také poklesne atraktivita některých vodních nádrží, protože kvůli vysokým teplotám se v nich vyrojí více sinic.
Delší léto může mít na druhou stranu i pozitivní dopady: prodlouží se vegetační období rostlin, a tak zemědělce čekají lepší sklizně. Vláda ovšem ve svém dokumentu, který teď budou jednotlivá ministerstva pilovat, dodává, že bude nutné "postupné zvyšování nároků na ekologicky šetrné obhospodařování zemědělské půdy".
Důraz na ekologii bude nutný i ve stavebnictví a architektuře. Jak poroste rtuť v teploměru v červenci a srpnu a zároveň se zima změní z mrazivé na vlhkou, doplatí na to tradičně konstruované, cihlové domy. "Narušení konstrukce, snížení hodnoty budov, zkrácení jejich životnosti," varuje zpráva. A dodává, že na vesnicích musí začít vyrůstat víc pasivních a nízkoenergetických příbytků s fotovoltaickými neboli solárními panely na střechách.
Pryč se smrky
Změnit by se měly nejen obce, ale také lesy, protože ty jsou plné smrků, což, jak uvádí ministerstvo životního prostředí, není dobře. "Smrkové monokultury nejsou stabilní ekosystémy," stojí v sumáři s tím, že se musí začít vysazovat hlavně smíšené lesy listnáčů a jedlí.
Změny, kterými projdou české lesy, hory zbavené sněhu a rybníky vykvetlé do zelena, zasáhnou i cestovní ruch. "Je pravděpodobné, že za atraktivní cíle budou považovány oblasti, které dosud nebyly vystaveny výrazné návštěvnosti."
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist