Jihočeští kriminalisté obvinili autora publikace nazvané Konečné řešení otázky cikánské, které vévodí myšlenka vystěhovat Romy do Indie. Autorovi nyní hrozí až tři roky vězení. Informoval o tom v sobotu server Týden.cz s tím, že stíhaným je zřejmě člen Zemské rady Národní strany Jiří Gaudin. Ten je totiž pod studií jako jediný podepsán, ostatní se skrývají za anonymním kolektivem.

"Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže ve věku kolem 30 let z Mladoboleslavska pro podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod," řekl webu mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner, podle něhož muž studii napsal a následně i šířil.

"Jde o seriózní studii"

Publikaci letos v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Gaudin tehdy prohlásil, že jde o seriózní studii.
"Není to žádná provokace, je to seriózní vědecká práce, na které se podíleli i současně publikující akademici. Jejich jména v publikaci nejsou uvedena," řekl a současně vysvětlil utajení autorů. Podle něj totiž lidé píšící na kontroverzní témata by mohli mít problémy ve své další činnosti. Neznamená to ale podle něho, že by ve studii byly věci odporující zákonu.

Policie se o muže zajímala podle serveru od jara. Podle Matznera studii po křtu zpřístupnil na CD a v distribuci poté pokračoval na internetu. Na samotnou publikaci si pak kriminalisté nechali vypracovat znalecký posudek. "Obsah této studie značnou měrou podněcuje k nenávisti vůči skupině osob," tvrdí Matzner.