V nočních hodinách 19. dubna byla Natálka transportována do ostravské nemocnice. Při žhářském útoku utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla. Tři měsíce byl udržována v umělém spánku, poté ji lékaři začali pomalu probouzet. Během pobytu v ostravské fakultní nemonici prodělal řadu plastických operací, kdy jí doktoři zakrývali popálená místa umělou nebo vlastní kůží.

Ve středu se rodiče dočkali a po téměř osmi měsících si svou dceru mohli odnést do nového doma, k domácímu ošetřování. Děvčátko nyní bude jen ambulantně dojíždět na převazy. Ještě ji pravděpodobně čeká několik operací. Trvalé následky bude mít do konce života.

Slovy díků na adresu lékařů nešetřila matka Natálky Anna Siváková. "Říct děkuji, to nestačí. To je málo ta to, že jí zachránili život. Nejraději bych jim skočila kolem krku," svěřila se mladá žena.

Holčička bojovala o život 

Průběh léčení nebyl bezproblémový, několikrát bojovala Natálka o holý život. "Narazili jsme během léčby na několik komplikací. Třikrát se Natálka dostala na hranici přežití, kdy byla zcela závislá na přístrojích," konstatoval v srpnu Michal Hladík, přednosta klinika dětského lékařství FN Ostrava.

"Po lékařské stránce byla léčba velmi náročná. Tak malé dítě s tak rozsáhlým zraněním u nás v republice ještě nepřežilo," řekl ČTK zástupce primářky ostravského popáleninového centra Michal Kadlčík.

Doplnil, že dnes lékaři Natálce vzali míry na speciální tlakový trikot. "Ušije se na míru a má za úkol zkvalitňovat jizvy a snižovat riziko nutnosti rekonstrukčních operací," řekl. Zdravotní stav Natálky budou ostravští lékaři sledovat po celou dobu jejího růstu. Pokud to bude potřeba, tak i déle. Podle lékaře byla celá léčba extrémně náročná. "Celkem podstoupila 20 větších operací a asi 100 převazů. Vše v celkové anestezii," řekl.  

Čtveřice obviněná z pokusu o vraždu 

Policie v souvislosti s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku obvinila z pokusu o vraždu čtyři muže kolem 25 let. Byla na ně uvalena vazba. Celkem zadržela 12 osob - devět mužů a tři ženy. Zbylí byli propuštěni. Jde o největší úder policie proti příznivcům extremistického hnutí, řekl novinářům v Ostravě náměstek ředitele kriminální policie severomoravské policie Dalimil Sypták.  

Dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková ve středu ČTK řekla, že vyšetřování žhářského útoku bude ukončeno v prvních měsících roku 2010. "Nepředpokládáme, že by se počet obviněných měl rozšířit. Nic tomu nenasvědčuje," uvedla žalobkyně.  

Neznámí žháři na domek devítičlenné romské rodiny zaútočili v noci na 19. dubna. Do domu vhodili tři zápalné láhve s benzinem. Vyhořelé stavení bylo zbouráno, rodina si za peníze od dárců pořídila nové bydlení. V Budišově nad Budišovkou na holčičku kromě tatínka a dalších příbuzných čekají její dvě sestry. "Tak moc se na Natálku těšily, že ani nešly do školy," přiznala Siváková.

Dvouletá Natálka opustila nemocnici