Před Obvodním soudem pro Prahu 1 ve středu dopoledne začal proces v takzvané kauze Savoy. Dění v jednací síni ale zůstalo skryto zrakům veřejnosti. Státní zastupitelství totiž soudu předalo obžalobu v režimu utajení - stupeň důvěrné.

Do jednací síně tak vešli pouze obvinění - bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák - a jejich obhájci. Ještě předtím museli odložit například mobilní telefony.

Dvořák s Bakešem se podle žalobců podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před loňskou volbou prezidenta. Oba čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pětiletý trest vězení.

Soud vyslechl svědky 

Soud se ve středu podle Dvořákova obhájce Bronislava Šeráka věnoval výslechu obviněných. Bývalý policista se cítí nevinen, řekl advokát. "Spíš se cítí poškozen celou záležitostí," řekl Šerák novinářům s tím, že bude usilovat o to, aby byl Dvořák obžaloby zproštěn. Bakeš i jeho právní zástupci se k případu nechtěli vyjádřit, podle Šeráka bývalý pracovník rozvědky odmítl vypovídat.

Prvoinstanční soud pokračoval výslechy svědků. Do jednací síně zamířili například i Šlouf s Weiglem. Také oni nechtěli kauzu před novináři nijak komentovat. "Budu jenom věřit, že náš soud rozhodne podle práva," řekl Šlouf. 

Soud potrestal oba již v červnu trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest 100 tisíc korun a Dvořákovi 40 tisíc korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor, a soud tak musel nařídit hlavní líčení.

Kvůli nahrávce se volilo veřejně 

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom putoval k třetímu člověku, který nahrávku poskytla médiím.

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou jej zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.

Pokuta pro novinářku i hotel 

Weigl podle serveru Aktuálně.cz při výslechu na státním zastupitelství uvedl, že druhou schůzku se Šloufem inicioval kvůli dojednání případné podpory pro Klause od bývalého předsedy ČSSD a někdejšího premiéra Miloše Zemana. Šlouf, který podporoval Klausovo znovuzvolení, již dříve řekl, že se s Weiglem sice setkal, prezidentská volba prý ale nebyla hlavním tématem jejich rozhovoru. Podle Aktuálně.cz při výslechu řekl, že schůzku vyvolal sám za účelem "obnovení kontaktu na společného známého".

Pražský hotel Savoy dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému, kontrolu v hotelu přitom odstartoval právě únik nahrávky schůzky Weigla se Šloufem. V souvislosti s kauzou dostala pokutu 20 tisíc korun novinářka Sabina Slonková, která odmítla prozradit zdroj, jenž jí nahrávku poskytl.