Obraz usmívajícího se senátora Karla Schwarzenberga s dýmkou v ruce na stylizované známce a nápis "Doporučeno" zdobilo klopy mnohých ze 169 delegátů pátečního a sobotního prvního sněmu TOP 09.

Sněm bývalého ministra zahraničí zvolil prvním stranickým předsedou a z muže, kterému letos bude 72 let, se postupně stává ikona celé nové strany. Vzniku "kultu osobnosti" brání snad jen o něco menší, ale přesto intenzivní pozornost, které se dostává Miroslavu Kalouskovi.

Knížecí melodie do mobilu

Delegáty do sálu navíc svolával trubač hrou na lesní roh, stejnou melodii "knížecího mobilu" si mohou Schwarzenbergovi příznivci už delší dobu stáhnout na internetových stránkách TOP 09.

Novináři dostali jako dárek nejen sjezdové materiály, ale i desetistupňové pivo Schwarzenberg a také plechovku "špičkového volebního guláše" s portrétem prvního místopředsedy Kalouska."Kníže", jak někdejšího kancléře prezidenta Václava Havla oslovují někteří jeho příznivci, je v projevech delegátů sjezdu označován jako významná a integrující osobnost. Kalousek jej ve svém projevu například označil za "evropskou extratřídu".

"Je pro mne osobně velkou ctí a závazkem být v čele strany, která je vedena takovouto osobností," řekl ve svém kandidátském projevu do funkce místopředsedy strany starosta Čeladné Pavol Lukša.

Kromě důrazu na osobu lídra se sněm TOP 09 vyznačuje jakousi numerologickou symbolikou. Začal v pátek v 18:09, kdy trval přesně hodinu do 19:09. Dnes bylo jednání obnoveno v 09:09. Schwarzenberg s Kalouskem dnes na sněmu navíc předali šek na 20.009 korun sdružení Kontakt bez bariér, které se snaží o integraci postižených osob.