Projekt elekronické karty Opencard nevydělává a pražský magistrát teprve musí rozhodnout, jak bude pokračovat jeho financování. Přesto Pražany ujišťuje: Služby, které dosud karta nabízela, zůstávají. A možná se budou i rozšiřovat.

„Veřejnost se nemusí obávat, že bychom projekt zastavili nebo zrušili. Nesrovnalosti, na které poukázal audit, se musí vyjasnit. Vše ale běží dál,“ ujišťuje mluvčí magistrátu pro Opencard Martin Opatrný.

Karta bude platit i pro zoo a botanickou zahradu 

Elektronickou kartu můžou Pražané dosud využívat především jako tramvajenku nebo průkazku do městské nebo Národní technické knihovny. Dá se s ní platit také v parkovacích automatech, nebo si její majitel může přes portál pražského magistrátu zjistit počet svých přestupků a trestných bodů řidiče.

Podle původních plánů měla Opencard do konce letošního roku úplně nahradit papírové kupony na pražskou hromadnou dopravu. „Kvůli zdržení projektu ale rozhodně papírové kupony zatím rušit nebudeme. Lidé si mohou u měsíčních a čtvrtletních kuponů stále vybrat, zda chtějí elektronické na Opencard nebo papírové,“ říká Opatrný.

Roční tramvajenku lze ovšem už nyní pořídit pouze v elektronické formě. Lidé si ji mohou na Opencard „nahrát“ v kancelářích dopravního podniku, kde pořizují i běžné kupony, nebo koupit přes internet. V tom případě ale musí elektronické tramvajenky ještě aktivovat v takzvaných validátorech. Těch je v současné době celkem čtyřicet, do budoucna by jich mělo ještě přibývat.

Podle magistrátu by se mohly příští rok rozšiřovat i další služby. „Plánujeme třeba použití Opencard při vstupu do zoologické nebo botanické zahrady,“ tvrdí Opatrný. Zásadní rozšiřování služeb ale nebude možné dřív, než se vyřeší problémy s financováním, které odkryl audit. A to bude trvat alespoň do poloviny příštího roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist