Kontroverzní nizozemský politik Wilders, kritik islamismu a imigrace, v českém Senátu projev mít nebude. Usnesení senátní mediální komise, které mu mělo vystoupení umožnit, bylo dnes podle informací ČTK zrušeno. Požádal o to předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) s tím, že v opačném případě by musel zasáhnout senátní organizační výbor. Uvedl to v prohlášení, v němž se podobně jako vedení ODS distancoval od akce organizované předsedou mediální komise Jiřím Oberfalzrem (ODS).

Oberfalzer nechtěl kritiku zatím komentovat, stanovisko slíbil poskytnout v pátek. Jak řekl ČTK, ještě bude předmětem dalších jednání to, zda se Wildersova přednáška a promítání protiislamistického filmu Fitna (Rozvrat) uskuteční koncem listopadu alespoň na jiném místě v ČR, když nebude v Senátu.

"Říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé"

"Pokud nebude usnesení stálé komise pro sdělovací prostředky, která toto setkání organizuje, zrušeno, rozhodl jsem se svolat mimořádný organizační výbor, který by k této akci následně zaujal stanovisko," řekl po poledni Sobotka.

Proti pozvání nizozemského kritika politiky multikulturalismu, který by měl v Senátu představit svůj protiislamistický film, se postavili předsedové zahraničních výborů obou komor parlamentu za ČSSD. Označili to za "pobuřující a velmi neuvážené". Oberfalzer a jemu podobní se prý zařazují do skupiny těch, kdo pod rouškou hájení svobody a národních zájmů reprezentují krajně pravicové a xenofobní přístupy.

Oberfalzer pozvání předsedy protiimigrantské Strany pro svobodu (PVV) do Prahy zdůvodnil tím, že nizozemskému politikovi bylo protiprávně znemožněno v únoru vystoupit v britské Sněmovně lordů. Wilders prý chtěl v Praze mluvit o svobodě slova, jeho přednáška měla název "Svoboda slova a islamizace Evropy". Podle Oberfalzra "říká věci možná kontroverzní, ale v jádru pravdivé". "Wildersova rétorika se nemusí každému líbit, ale je v zájmu demokratické diskuse jeho slova slyšet," dodal senátor, kterého s Wildersem spojuje odpor vůči lisabonské smlouvě.

Kritik islámu Wilders: Z Británie ho vyhostili, v Česku pozvali do Senátu - čtěte ZDE

Nad postoj vedení ODS vůči pozvání Wilderse do Senátu se pozastavila podobně zaměřená Strana svobodných občanů, podle níž je Wilders významným politikem. "S Wildersovou stranou nás spojuje zejména důraz na omezení daní a dotací či zrušení minimální mzdy. Naštěstí muslimská imigrace není v České republice problém, ale obáváme se, aby lisabonská smlouva nevedla k exportu západoevropské imigrační politiky do České republiky," uvedl šéf českých Svobodných Petr Mach.

Wilders, jehož strana v Nizozemsku skončila v evropských volbách na druhém místě na rozdíl od neúspěchu Machovy strany, požaduje omezení vlivu Evropské unie, odmítá vstup Turecka do EU, usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi.

Wildersův několikaminutový snímek Fitna sporným způsobem prezentuje islám, v ČR jej na svém webu promítala například krajně pravicová Národní strana.