Brněnský primátor Roman Onderka je nevyléčitelný optimista. Před pár dny poslal do sněmovního rozpočtového výboru úplně vážně míněnou žádost, aby poslanci "jeho" Brnu při tradičním "porcování medvěda" přiklepli dotaci 150 milionů korun na opravu haly Rondo.

Onderkova snaha má ale jeden drobný háček: Poslanci už měsíc říkají, že kvůli obrovskému rozpočtovému schodku, který má být příští rok přes 162 miliard, nepošlou do svých volebních obvodů ani korunu. Onderka proto nemá už předem se svou žádostí šanci uspět. Přesto se nevzdává.

"Víme, že se letos nemá porcovat medvěd. Ale něco podobného se říkalo i v minulých letech a pak se peníze částečně rozdělovaly. Zkoušíme to, protože každá koruna navíc je pro nás velká pomoc," vysvětluje primátor Brna, které letos kvůli krizi přišlo kvůli nižšímu výběru daní celkem o 750 milionů korun.

"Sežeňte si peníze jinde"

Vlivný šéf rozpočtového výboru a Onderkův kolega z vedení ČSSD Bohuslav Sobotka ale vrací brněnského primátora do reality. A ujišťuje Onderku i ostatní žadatele, že porcování medvěda, při kterém posílají poslanci do svých rodných měst a regionů stovky milionů na opravy škol, nemocnic, chodníků, lyžařských vleků, sportovních hal nebo na stavby umělých trávníků, letos opravdu nebude.

"Věřím, že i v Brně tuší, jak vážná je pro příští rok situace ve státním rozpočtu. Budou muset najít peníze jinde," říká jednoznačně Sobotka, který má při tradičním "regionálním" rozdělování peněz velmi silné slovo.


Velmi podobně přitom mluví i další vlivní členové z rozpočtového výboru, kteří o rozdělování dotací každý rok rozhodují. "Ptají se mě starostové, jestli by třeba pro ně nezbyla nějaká dotace třeba na opravu školy nebo tělocvičny, ale všem odpovídám, že letos prostě nic nebude. Nemůžeme si to dovolit," říká místopředseda rozpočtového výboru z ODS Pavel Suchánek.

Většina primátorů, starostů, hejtmanů, šéfů nejrůznějších občanských i lobbistických sdružení, ale i většina ředitelů soukromých firem pochopila, že letos si poslanci opravdu legraci nedělají. A je to velmi silně znát i na počtu žádostí, které do včerejší uzávěrky na rozpočtový výbor dorazily.

ctete-v-ctvrtecnich-HN

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist